Temelín téměř odpovídá evropským normám

Jaderná elektrárna Temelín splňuje evropské normy, vysvětlí-li se dva problémy: souběžné vedení potrubí napájecí vody a parního potrubí a použití současného typu pojišťovacích ventilů v přepouštěcí stanici do atmosféry. Vyplývá to z letošní zprávy asociace Western Nuclear Regulators Association, sdružující dozorčí orgány nad jadernou bezpečností ze západní Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpráva vyjadřuje názor organizace na zajištění jaderné bezpečnosti v kandidátských zemích do EU. V případě Temelína konstatuje, že jde o otázky dlouhodobého řešení a jejich vysvětlení rozhodně nepodmiňuje přerušením či zastavením provozu elektrárny.

„Jsme přesvědčeni o tom, že Temelín splňuje podmínky EU již dnes, ale asi jsme dostatečně nekomunikovali tyto dvě otázky,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Dodala, že obě řešení jsou pod stálým monitoringem, který vyhodnotí jejich funkčnost.

V případě druhé tuzemské jaderné elektrárny Dukovany zpráva konstatuje odlišnosti řešení některých systémů od západoevropské praxe. Pokud se uskuteční modernizační program, bude elektrárna podle WENRA co do úrovně zajištění jaderné bezpečnosti srovnatelná s obdobnými západoevropskými elektrárnami.

Zpráva dále uvádí, že SÚJB je nezávislý orgán státní správy s dostatečnými pravomocemi k prosazování svého poslání. Postupy i režim dozoru SÚJB jsou srovnatelné s obvyklou západoevropskou praxí, doplňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme