Finsko 3:0 Česko

Téměř čtvrtina lidí nechala daňové přiznání na poslední chvíli

Dnešní půlnocí končí lhůta, kdy je možné podat přiznání k dani z příjmů za loňský rok a k zaplacení této daně. Jak vyplývá ze statistiky finančních úřadů, téměř čtvrtina lidí nechala podání daňového přiznání až na poslední chvíli. Úředníky kvůli tomu opět čeká velký nápor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

daňové přiznání | Foto: Jan Rosenauer

Například pražské finanční úřady budou mít dnes výjimečně otevřeno až do 18:00. Lidé mohou daňové přiznání rovněž poslat poštou, a teoreticky tak mají čas až do dnešní půlnoci.

Jak ale dodává mluvčí finančního ředitelství Miroslava Bardonková, většina lidí si už stihla své daňové přiznání vyřídit. "Bylo podáno na 80 procent předpokládaného objemu daňových přiznání. Ve srovnání s předchozími zdaňovacími obdobími se přece jenom kázeň našich daňových subjektů zlepšila," poznamenala Bardonková.

Roste i počet lidí, kteří svá přiznání podávají elektronicky. Zatímco v roce 2003 dostaly úřady takto celkem asi 7000 přiznání, loni už jejich počet překročil 20.000. Opozdilcům hrozí pokuta až do desetiny částky, kterou mají na daních zaplatit. Lidem, kteří přiznání podají, ale včas nezaplatí, mohou berní úřady udělit pokutu jedno promile částky za každý další den.

Nápor v těchto dnech zažívají také daňoví poradci. Podle odborníků je hlavní příčinou obliby jejich služeb složitost českého daňového systému, který patří k nejkomplikovanějším v Evropě. Výhodou při využití služeb poradce je také to, že se lhůta pro podání prodlužuje do konce června.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme