Bojoval za separatisty na Ukrajině, rozhodl plzeňský soud. Mladík má strávit ve vězení 20 let

Dvacetiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou vyměřil Krajský soud v Plzni ve středu za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině 27letému Lukáši Nováčkovi. V roce 2015 se vydal na východ Ukrajiny do míst ovládaných proruskými separatisty. Nechal se od nich vyškolit a vyzbrojit, a pak se zapojil do vojenských úkolů, včetně práce v rozvědce či hlídkování. Účastnil se i bojů s ukrajinskými jednotkami, zaznělo v rozsudku.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nováček z Karlovarska u Krajského soudu v Plzni | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Nováček přiznal cestu na Ukrajinu i pobyt v kasárnách separatistů, odmítl ale, že by se s nimi účastnil bojových operací. Podle svých slov pracoval pouze na výcvikové základně jako civilní zaměstnanec, dělal pomocné práce, pracoval v kuchyni.

U soudu vypověděl, že do Ruska odjel začít nový život s dívkou Natašou, s níž se seznámil na internetu. Hned v den příjezdu do Doněcka mu prý Natašini známí nabídli místo u doněcké armády, on ale přistoupil jen na práci civilního zaměstnance, aby si vydělal peníze. Být vojákem prý odmítl.

Odvezli ho tedy hned ten den do kasáren, kde zůstal, vypověděl v lednu u soudu. Na Ukrajině byl do ledna 2016, kdy přejel do Moskvy, na české ambasádě požádal o vydání pasu a odcestoval zpět do Česka.

Fotky se zbraněmi v uniformě

Mezi důkazy obžaloby, které Nováčka podle soudu usvědčovaly, jsou ale mimo jiné fotografie, na kterých byl zachycen v uniformě a se zbraněmi. V jeho telefonu se nalezla videa z bojů a existuje rovněž videozáznam, na němž Nováček v uniformě a se zbraněmi vypráví ruským novinářům, kde, jak a proč v Doněcku a Luhansku bojuje.

Za boj na straně proruských separatistů na Ukrajině dostal Urbánek dvacet let. Je stíhán jako uprchlý

Číst článek

Soudu to Nováček ale vysvětloval tím, že mu výstroj půjčili a rozhovor poskytl za slíbené peníze. Dva tisíce rublů za rozhovor byly prý jediné peníze, které si v oblasti za celou dobu vydělal. O fotkách v uniformě řekl, že si výzbroj jen půjčil, z frajeřiny se vyfotil a chtěl „machrovat“. Snímky dal i na sociální sítě a vydával se za vojáka, aby údajně nevypadal jako hlupák, který odjel na východ Ukrajiny škrabat brambory, řekl v lednu u soudu.

Tento týden je to už druhý muž, kterého české soudy potrestaly za účast v bojích proruských separatistů na Ukrajině.

V úterý soud v Praze odsoudil k 20 letům vězení za účast na teroristické skupině a teroristický útok Jiřího Urbánka. Muž byl stíhán jako uprchlý.

Ze stejných činů byl v červnu zatím nepravomocně na 20 let odsouzen jako uprchlý Martin Kantor, v červenci Vrchní soud v Praze zpřísnil na 21 let vězení trest Alexeji Fadějevovi, oba se podle obžaloby zapojili do bojů na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme