Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá, zjistili meteorologové z leteckých snímků

Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl v pátek Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Stopa končí u Ratíškovic, dodal

Břeclav/Hodonín (Aktualizováno: 21:14 25. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z dronu na obec Hrušky | Zdroj: Policie ČR (twitter.com)

Čísla ohledně stopy po tornádu podle meteorologa vyplynuly z leteckého snímkování. „Šlo o pás 26 kilometrů dlouhý, 500 metrů široký. Začínal u východní okrajové části Břeclavi, dosahoval zhruba po Ratíškovice,“ uvedl Münster.

Meteorolog: Tornádo na Moravě bylo nejsilnější v novodobé historii Česka, mohlo jich být i více

Číst článek

Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.

Nejpostiženější jsou obce Týnec, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín, Hrušky a Břeclav, také ve Valticích jsou škody prakticky na všech domech i památkách včetně zámku zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

V nemocnicích ošetřili zatím přes 150 zraněných, pět lidí zemřelo. Bouře ničila domy, auta i stromy, poškodila také vinice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme