Lidé v Česku umírají čím dál později. Nejčastějšími příčinami jsou nemoci srdce a rakovina

Úmrtnost v Česku za posledních deset let poklesla zhruba o sedminu a lidé umírají ve vyšším věku. Nejčastější příčiny ale zůstávají stejné. Jsou jimi nemoci srdce a cév a rakovina. Ty byly loni za úmrtím téměř tří pětin zemřelých. Aktuální údaje ve středu na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad. V loňském roce zemřelo 112 920 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice - ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Téměř třetinu z nich připravily o život nemoci srdce a cév. Hlavním důvodem byla chronická ischemická choroba a selhání srdce, podíl akutních infarktů klesá. Zhoubné nádory byly za úmrtím čtvrtiny zemřelých. Nejčastěji to byla rakovina plic. Následovaly nádory tlustého střeva a konečníku a slinivky, u mužů pak prostaty a u žen prsu. Třetí příčinou zůstávají cévní nemoci mozku, byly za každým čtrnáctým úmrtím.

Třetí nejnižší počet úmrtí od roku 1990. Na českých silnicích zemřelo během července a srpna 118 lidí

Číst článek

„Pořadí prvních tří příčin úmrtí pro muže a ženy je stejné. Od čtvrtého místa se to liší. U mužů jsou na čtvrtém místě nehody, tedy náhodná úmrtí. Ty u žen zaujímají až osmé místo. Naopak u žen nalezneme mezi častějšími příčinami smrti Alzheimerovu chorobu a jiné demence či cukrovku,“ uvedla Terezie Štyglerová ze statistického úřadu.

U mužů se celková úmrtnost mezi lety 2009 a 2018 snížila o 13 procent. Zatímco před deseti lety zemřelo 1752 mužů na 100 000 obyvatel, v minulém roce to bylo 1519. Celková úmrtnost žen klesla o 14 procent. V roce 2009 zemřelo na 100 000 obyvatel 1155 žen, v minulém roce 993. Podle statistiků za poklesem je hlavně úbytek úmrtí právě u nemocí srdce, zhoubných novotvarů a cévních onemocnění mozku.

Česká republika opustila nejhorší světové statistky, rakoviny tlustého střeva a konečníku ubývá

Číst článek

Čísla ukazují, že lidé v Česku také umírají později než před lety. „Snižuje se úmrtnost ve středním a vyšším věku. Úmrtí se postupně koncentrují do čím dál vyššího věku. U žen je nižší úmrtnost ve středním i ve vyšším věku, úmrtí se soustředí až do nejvyššího věku kolem 85 let,“ řekla Štyglerová.

Nižší úmrtnost mají ženatí a vdané, největší je naopak u svobodných. Jak říká Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu, nejvíce lidí v Česku umírá v únoru. „K nejnižšímu počtu úmrtí dochází v květnu, v červnu, případně v dalších dvou letních měsících,“ dodává.

lej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme