V Česku bylo zahájeno řádné digitální vysílání televize a rozhlasu

Po pěti letech experimentů začalo v pátek úderem dvanácté hodiny v Česku pravidelné digitální televizní a rozhlasové vysílání. Tento okamžik označují odborníci za mezní a přirovnávají jeho význam k počátkům vysílání rozhlasu v roce 1923 nebo televize v roce 1953.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přijímač satelitního digitálního rozhlasového vysílání

přijímač satelitního digitálního rozhlasového vysílání | Foto: Radio Sirius

Digitálně si můžete naladit vysílání České televize, TV Nova a programů Českého rozhlasu - Prahy, Vltavy, zpravodajského Rádia Česko, Českého rozhlasu D-Dur a Leonarda.

Pro digitální příjem nemusíte měnit televizi ani rozhlasový přijímač. Naladění digitálního vysílání je v podstatě velmi jednoduché. Stačí si pořídit speciální zařízení, takzvaný set top box.

Podle Pavla Balíčka, vedoucího týmu digitalizace Českého rozhlasu, není toto zařízení až tak drahé: "Cenová úroveň začíná na zhruba dvou tisících korunách a koupit je můžete buď u prodejců elektroniky nebo přes internet. Funkčnost dražších přístrojů umožňuje například záznam vysílání na harddisk nebo další dodatkové služby."

Digitální vysílání přináší své výhody zejména v lepší kvalitě přenosu, netrpí žádnými rušivými vlivy. A také se rozšíří nabídka programů. Zatím ale můžete digitální stanice naladit jen v Praze. Rozšíření služeb se očekává od začátku příštího roku, kdy by se mělo začít digitálně vysílat i na Brněnsku a Ostravsku. Na celém území pak v letech 2008 nebo 2009.

Lucie Weissová, Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme