V Praze budou demonstrovat vysokoškoláci

Prahou dnes potáhnou vysokoškoláci. Studentským shromážděním a pochodem z Ovocného trhu na Malostranské náměstí vyvrcholí akce Týden neklidu, která má upozornit na nedostatečné financování vysokých škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studentské Třesení oslem

studentské Třesení oslem | Foto: Vladislav Galgonek

Studenti se po poledni vydají od Karolina k paramentu, kde chtějí předat petici. Přijet by měli vysokoškoláci i z dalších měst. Organizátoři očekávají, že se demonstrace zúčastní kolem tisíce lidí. V čele protestního pochodu by mělo být symbolické růžové "střádací" prasátko.

Vysokoškoláci jsou nespokojeni s tím, že stát dává do vysokého školství o polovinu méně peněz než země Evropské unie. Jejich nedostatek má podle nich vliv na kvalitu výuky, nemají dostatek literatury a chybí dostatečné počítačové vybavení. Obávají se proto, že naše školy nebudou schopné konkurovat ostatním.

Jak zdůraznil mluvčí pražských studentů Adam Šůra, pokud se nic nezmění, jsou vysokoškoláci připraveni i k radikálnějším akcím. "Jde především o to, aby napříč všemi politickými stranami politici dali najevo odhodlání, že jim na školství skutečně záleží a že bude pro ně nejenom papírovou prioritou. Podle reakcí politiků to nějak vyhodnotíme a potom přistoupíme nebo nepřistoupíme k dalším akcím," řekl Šůra.

Studenty přijdou podpořit i pedagogové. Na stranu studentů se jednoznačně přidala třeba Karlova univerzita. Podle jejího rektora Ivana Wilhelma jsou požadavky oprávněné. "My jsme se už před několika lety shodli i s jinými rektory z Evropské asociace univerzit, že student pro nás není klient, to je partner a partnerům patří péče o instituci, na které participují," uvedl rektor.

Vysokoškoláci chtějí, aby se politici zavázali, že se v budoucnu zvýší výdaje na vysoké školství na srovnatelnou úroveň s Evropskou unií. Zatímco ČR na ně dává 0,8 hrubého domácího produktu, průměr v zemích EU je 1,5 procenta.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme