Česko slíbilo poslat na vývoj vakcíny proti covidu 20 milionů. Podle dat zdravotnické organizace nedalo nic

Loni na začátku května se uskutečnila sbírka na společný vývoj vakcíny a léku proti koronaviru. Uspořádala ji Evropská komise a účast přislíbila řada států z celého světa. Za visegrádskou čtyřku slíbil český premiér Andrej Babiš (ANO) příspěvek tři miliony eur. Každý stát tak měl poslat 750 000 eur (asi 20 milionů korun). Jak ale zjistil server Euractiv.cz z databáze Světové zdravotnické organizace, Česko, Polsko a Slovensko neposlaly nic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni na začátku května se uskutečnila sbírka na společný vývoj vakcíny a léku proti koronaviru. Za Visegradskou čtyřku slíbil český premiér Andrej Babiš (ANO) příspěvek tři miliony euro. Jak ale zjistil server Euractiv.cz z databáze Světové zdravotnické organizace, Česko, Polsko a Slovensko neposlalo nic (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Jsem hrdý, že se Česká republika zapojí do globální iniciativy, která chce na vývoj vakcíny a lepší léčebné metody dostupné pro všechny nalézt osm miliard eur. Jako předseda V4 mám čest říct, že společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem přispějeme třemi miliony eur. K Evropské unii se připojí státy celého světa i soukromí dárci,“ napsal tehdy Babiš na twitteru.

Jsem hrdý, že se ČR zapojí do globální iniciativy, která chce na vývoj vakcíny a lepší léčebné metody dostupné pro všechny nalézt 8 mld. eur. Jako předseda V4 mám čest říct, že společně s 🇭🇺, 🇵🇱 a 🇸🇰 přispějeme 3 mio eur. K EU se připojí státy celého světa i soukromí dárci.

19:06 – 04. 05. 2020

8 117

Česká republika tak měla přispět 750 000 eur. Jak informoval Radiožurnál, šlo o nízkou částku v porovnání s podobně velkými a bohatými zeměmi. Například Řecko slíbilo čtyřikrát vyšší částku, a Portugalsko dokonce třináctinásobek. Vyšší částky se chystaly darovat i dvoumilionové Slovinsko, chudší Srbsko, které není členem unie.

Kolik darují státy na vakcínu proti koronaviru? Česko méně než srovnatelné země, Rusko a USA nic

Číst článek

Jak ale v úterý informoval server Euractiv.cz na základě dat Světové zdravotnické organizace, svůj slib splnilo z Visegrádské skupiny pouze Maďarsko. Česká republika, Slovensko a Polsko neposlaly žádný příspěvek. Podobně svůj slib nedodrželo ani zmiňované Portugalsko nebo Slovinsko.

Sbírky se přitom zúčastnily země jako Bhútán, Panama, Malta nebo Bangladéš. Třemi největšími dárci byly Německo, Spojené státy a Velká Británie.

Evropská komise serveru potvrdila, že za zaslání daru na účty organizací vyvíjející vakcínu byly odpovědné jednotlivé státy, a ne sama komise. Úřad vlády České republiky se nevyjádřil, proč vláda neposlala slíbené peníze.

Server iROZHLAS.cz oslovil v úterý se žádostí o reakci ministerstva financí a zdravotnictví. Mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová odkázala na Úřad vlády. Ten stejně jako ministerstvo financí do vydání článku nereagoval.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme