Veřejná podpora státním firmám má být transparentní

Vláda chce zprůhlednit udělování veřejné podpory státním firmám. Zefektivnit se má i odhalování nezákonně udělovaných dotací. Počítá s tím návrh zákona, který připravil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podniky by podle návrhu musely vést podrobnou dokumentaci o prostředcích, které jim poskytl stát nebo územní samosprávné celky. Nahlížet do příslušných dokumentů by mohly i orgány Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most přes řeku | Foto: Jan Rosenauer

Podle návrhu by nový zákon dopadl na všechny podniky, ve kterých mají rozhodující vliv stát nebo kraje. Vicepremiér Martin Jahn chce podle svých slov dosáhnout toho, aby stát jednal férově a nezneužíval svého postavení.

"Na základě tohoto zákona je upraveno, jakým způsobem je možno kontrolovat veřejnou podporu a ten zákon upravuje vztahy tak, aby nedocházelo k poskytování neodůvodněné veřejné podpory."

Podmínkou ale je, že obrat kontrolovaných firem převyšuje 40 milionů eur. Vicepremiér Jahn také popsal, jak bude možné jednotlivé podniky zkontrolovat. "Budou muset tyto prostředky odděleně účetně evidovat, tak, aby Evropská komise měla přístup k evidenci těchto prostředků a mohla kontrolovat, že jsou vynakládány k tomu účelu, na který byly poskytovány."

Zákon vychází z požadavků Evropské komise. Té se nelíbilo, že státní pomoc podnikům byla v Česku v minulých letech mnohem vyšší než ve většině ostatních zemí Evropské unie. Například do bank stát v letech 2000 až 2003 nalil více než 60 miliard korun. Ve srovnání s ostatními unijními nováčky to bylo dvakrát tolik.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme