Věznění poslanci by mohli přijít o plat i náhrady

Poslanci a senátoři ve vězení by už neměli dostávat plat. Nárok by také neměli mít na náhrady a další benefity. Počítá s tím novela, kterou podle očekávání schválila vláda. Předloha z dílny ODS teď míří do sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ODS Petr Nečas

Premiér a předseda ODS Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Týkat se má jen pravomocně odsouzených zákonodárců. ČSSD se změnou souhlasí. Má ale problém s tím, že by se měla vztahovat už na současné složení sněmovny. Opozice se obává, že Ústavní soud by při případné stížnosti nepřipustil takovou účinnost zákona. Premiér Petr Nečas z ODS to ale odmítá.

„To není ústavní zákon, čili není důvod, aby bylo posouváno jeho působení. Cílem tohoto návrhu je, aby poslanci či senátorovi nenáležel plat po dobu, kdy je pravomocně odsouzen a je ve výkonu trestu, ústavním ochranném léčení či zařízení, které zajišťuje detenci. Je to přirozená věc, protože po tu dobu nemůže poslanec vykonávat svůj mandát,“ řekl Nečas.

Opozice tvrdí, že ODS se změnou pravidel snaží vyřešit zejména případ Romana Pekárka, kterého soud poslal na pět let do vězení za korupci. Pekárek se sice vzdal členství ve straně, mandát si ale nechal. Premiér a šéf ODS Petr Nečas to odmítá.

„Kolegové z ČSSD se pletou, museli zaznamenat tyto výroky některých představitelů poslaneckého klubu ODS v dobách, kdy vůbec kauza Pekárek nebyla na stole.“

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení | Foto: ČTK

Peníze by pravomocně odsouzeným zákonodárcům přestal parlament posílat po nástupu do vězení. Totéž by platilo i v případech, pokud nastoupí ochranné léčení. Doba, kterou v nich stráví, by se navíc nezapočítávala do odchodného.

Romana Pekárka soud v prosinci poslal na pět let do vězení za korupci a verdikt je pravomocný. Pekárek se přitom dostal do sněmovny teprve nedávno jako náhradník za jednoho z rebelujících poslanců ODS. Zúčastnil se pouze dvou schůzí sněmovny a na té poslední přišel o imunitu. Teď by tedy měl přijít i o plat a náhrady, mandát mu ale zatím nikdo vzít nemůže.

Davida Ratha by se nová pravidla zatím nedotkla

Naopak na exhejtmana ČSSD Davida Ratha, který je ve vězení už od května, se zatím nová pravidla nevztahují, protože v jeho kauze zatím pravomocný verdikt nepadl. Ratha letos čeká soud, a bude tedy záležet na tom, jak rychle se jeho případ projedná. Pokud se to stihne ještě před koncem volebního období sněmovny, i na něj by změna mohla dopadnout.

Rath se stejně jako Pekárek mandátu nevzdal, a tak mu dál běží poslanecký plat. Za mřížemi nyní pobírá zhruba 56 tisíc korun měsíčně. Za sedm měsíců, co je vazbě, jde o asi 200 tisíc korun.

Novinky se po dnešku zřejmě nemusí bát poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka. Obvodní soud je totiž zprostil viny v takzvané obálkové aféře Věcí veřejných. Teoreticky by se ale novela mohla týkat exministryně obrany Vlasty Parkanové a poslance Otty Chalupky.

Igor Maňour, Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme