Vláda chce novelou omezit praní špinavých peněz

Zamezit praní špinavých peněz má podle představ vlády novela příslušného zákona, která je ve sněmovně před závěrečným hlasováním. Od normy, kterou ale označuje opoziční ODS za bezzubou a neúčinnou, si hodně slibuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Jde především o rozšíření okruhu subjektů, které budou mít povinnost za určitých okolností informovat o podezřelých transakcích finančně analytický útvar ministerstva financí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny

z jednání sněmovny | Foto: Petra Mášová

"Tento útvar bude mít k dispozici daleko více dat, na základě kterých bude moci analyzovat, zda dochází k praní špinavých peněz, k tokům, které by mohly financovat nelegální aktivity, například terorismus," vysvětluje ministr Sobotka.

Poslanci ODS ale nevěří, že novela výrazně zamezí praní špinavých peněz. Eva Dundáčková tvrdí, že má pouze naplnit směrnice Evropské komise. Podle poslankyně není rozhodně nutné, aby advokáti, daňoví poradci a účetní museli oznamovat na své klienty byť i nepodezřelé obchody, které ale převyšují určitou - třeba půlmilionovou - částku.

"Stát chce evidovat veškeré obchody, a to není nic jiného, než špehování občanů a porušování základního práva klientů na obhajobu a na zprostředkování si služeb daňového poradce, advokáta či další osoby," tvrdí poslankyně ODS.

K novele zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti přidali poslanci řadu pozměňovacích návrhů. O nich i o osudu celé normy rozhodnou ještě na této schůzi.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme