Vláda chce účinnější boj proti drogám, změnit by se mělo držení ‚malého množství‘

Vláda chce řešit zhoršující se drogovou situaci v pohraničí. Drogy, které se tam vyrobí, směřují většinou do Saska a Bavorska. Jde zejména o pervitin. Vzniknout má pracovní skupina, která bude problematiku řešit. Změnit se má také definice takzvaného malého množství drogy, jehož držení není trestným činem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ODS Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Podle premiéra Petra Nečase za zvýšením výroby drog v regionu stojí zejména ekonomická krize.

„Ten nárůst drogové problematiky v pohraničí je velmi signifikantní. Není to nárůst o několik procent, je to velmi výrazná výkyv směrem nahoru, jak v zachycených pašerácích drog na německém území, tak třeba v produkčních kapacitách – těch varnách pervitinu na území České republiky. Do této kriminální činnosti se velmi intenzivně zapojují i příslušníci vietnamské komunity, kteří tímto hledají náhradní zdroj obživy,“ řekl premiér.

Podle policistů vaří Vietnamci pervitin v Česku asi na čtyřech stovkách míst. Není to ale jen ryze český problém. Drogy se exportují i do Německa a tam je pašují většinou Němci. Nejde o velké organizované skupiny, ale často o lidi, kteří si pašováním chtějí přivydělat jen nárazově.

Až 80 eur za gram pervitinu

Podle šéfa kriminálky v bavorském Wiedenu Thomase Bauera se jedná o obrovský byznys. „Gram stojí 20, někde i 30 eur. Ceny v Bavorsku jsou různé. Třeba v Mnichově nebo Regensburgu se dá gram prodat až za 80 eur,“ řekl Bauer.

Německá policie loni chytila stovky dealerů, kteří pašovali drogy z asijských tržnic u českoněmeckých hranic. Odhalí přitom jen každého desátého pašeráka.

Bauer uvedl, že jednou z hlavních příčin problému s pašováním drog přes hranice je podle něho český zákon z roku 2009, který umožňuje beztrestně držet menší množství drog.

Na Šluknovsku mají po uklidnění paniky ze zvýšení kriminality jiný problém - drogy

Číst článek

„Spousta lidí v Německu nabyla dojmu, že je dovolené mít v Česku pervitin. Druhým vysvětlením je fakt, že Vietnamci na tržištích podél hranic nabízejí drogu velmi výhodně,“ uvedl Bauer.

Právě limit pro legální držení drogy pro vlastní potřebu by se mohl výrazně snížit. Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky by to například u metamfetaminu mohlo být místo současných dvou gramů v budoucnu někde okolo půl gramu drogy.

Zadržené drogy v Česku (2011 - 2012) | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme