Vláda schválila seznam nových zakázaných drog
Na seznam návykových látek přibude v Česku 33 nových položek, které budou zakázané. S návrhem, který předložili poslanci napříč stranami, souhlasila dnes vláda. Sněmovna ho chce projednat co nejdřív, nejlépe už v březnu. Reagují tím na prudký nárůst nabídky nových narkotik.
Jedná se o syntetické drogy, které imitují některé už dobře známé, jako třeba hašiš, marihuanu nebo pervitin. Problémy způsobují zejména na severní Moravě, kam je dovážejí z Polska. U našich severních sousedů jsou už totiž zakázané. Proto je chtějí i čeští politici co nejdřív vytlačit mimo zákon.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a starosta Českého Těšína Vít Slováček v poledních Ozvěnách dne.
„V Polsku se po mnoha letech podařilo uzavřít síť obchodů, které prodávaly návykové látky pod hlavičkou sběratelské předměty. V okamžiku uzavření se jejich aktivita okamžitě přenesla přes hranice,“ přiblížil situaci starosta Českého Těšína Vít Slováček.
Zatím podle Slováčka nemá město žádnou možnost, jak proti prodeji těchto drog bojovat. „Snažíme se ve spolupráci s městskou a státní policií alespoň znepříjemňovat činnost v okolí prodejen. Legitimujeme lidi, kteří se tam pohybují, ale to je tak všechno, co můžeme v reálu dělat,“ řekl Slováček. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se ale nové drogy postupně šíří už po celé republice.
Zatím neznámé účinky
Nebezpečí nových drog je v tom, že imitují drogy dosud známé, jsou ale silnější a neví se, jaké mají účinky při dlouhodobém nebo intenzivním užívání.
„Látek je dokonce víc, ale ne všechny jsou takto frekventované. Nevíme, co všechno mohou tyto látky udělat, víme jen, že jsou v Evropě už známá úmrtí. Stimulační látky mají samozřejmě celou řadu rizik, jako je například selhávání kardiovaskulárního systému,“ vysvětlil Vobořil.
Návrh novely zákona o omamných a psychotropních látkách vznikl po dohodě s vládou jako poslanecká iniciativa. To by mělo zkrátit jeho legislativní cestu jen na několik týdnů. U vládního návrhu by to mohlo trvat až několik měsíců. Takto se může novela dostat na program jednání poslanců už na březnové schůzi sněmovny.
Důležitá je prevence
Odborníci ale samozřejmě upozorňují také na to, že velmi důležitá je prevence. „Efektivita prevence je o práci s postojem člověka. My se můžeme snažit postoj člověka ovlivnit. Kvalitní prevence spočívá v tom, že pokud je podávaná některá informace, tak musí být vždy vyvážená,“ vysvětlil vedoucí centra primární prevence Renarkon Jan Hlaváč.
Zastrašovací prevence fungovat nemůže. „Pokud člověk začne skutečně rozumně hovořit o daných látkách s lidmi, kteří se preventivní akce účastní, tak to nějaký efekt určitě má,“ řekl Hlaváč s tím, že se jim právě například množí dotazy na tyto nové drogy.