Lhůta k přihlášení do sněmovních voleb se krátí. Zájem má zatím kolem 30 uskupení

Politické strany, hnutí a jejich koalice mají poslední zhruba dva dny na to, aby se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Lhůta pro předložení kandidátních listin skončí v úterý v 16.00. Podle seznamu Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí má volební účty nahlášeno 29 volebních uskupení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5.

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 8. a 9. října 2021 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kandidátky předložila už i uskupení, která v seznamu povinných volebních účtů zatím nefigurují. Jsou jimi Volný blok a nedávno založená anarchistická strana Nevolte Urza.cz, které figurují například v přehledu uskupení přihlášených k volbám v Praze. Do konce minulého týdne jich bylo v hlavním městě celkem 11.

‚Rozhodl se pro přímý souboj.‘ Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Číst článek

Místa ve sněmovně by podle volebních modelů měly obhájit vládní ANO, Piráti v koalici se Starosty, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a SPD.

Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory se pohybují KSČM, ČSSD a nedávno založené hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty. Z ostatních uskupení mají podle průzkumů šanci na výraznější volební výsledek Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.

Nová hnutí i volební ‚matadoři‘

K nováčkům patří hnutí Otevřeme Česko – chcípl PES, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, nebo levicové hnutí Budoucnost, které založili bývalí členové Zelených a ČSSD.

3:12

Sněmovní strany za 7 měsíců předvolební kampaně utratily 140 milionů korun. Nejvíc SPD a Spolu

Číst článek

V soupisu figurují rovněž hnutí Švýcarská demokracie a Senioři 21, jejichž program se odráží už v jejich názvu, nebo Občanské hnutí, které bylo zaregistrováno teprve koncem loňského roku a využilo název dřívějšího uskupení z devadesátých let podobně jako Občanská demokratická aliance, která se ovšem přeměnila na Alianci pro budoucnost.

Volební účet nahlásili také volební matadoři z Rozumných, kteří podporují Alianci pro budoucnost, dále ze Zelených, Demokratické strany zelených, Moravanů nebo strany Volte Pravý blok.

Volební účet má také strana strana Levice, která byla sice založená v roce 1993, ale v minulých volbách příliš k vidění nebyla, dále severomoravské politické hnutí Jednotní či Moravské zemské hnutí. Volební účty mají Národní demokracie, která podporuje Alianci národních sil, Jednotní podporující Volný blok nebo uskupení DOST.

Příležitost zviditelnit se

Pro menší a regionální strany představují sněmovní volby obvykle hlavně příležitost zviditelnit se během předvolební kampaně v rámci zákonem vymezeného prostoru vysílání České televize a Českého rozhlasu.

Kandidátní listiny je třeba předložit krajským úřadům a pražskému magistrátu. Ty pak zkontrolují, zda strany a hnutí splnily všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Počet doposud nahlášených volebních uskupení je srovnatelný s předchozími volbami do sněmovny před čtyřmi lety. Tehdy o místa poslanců usilovalo 31 stran a hnutí, uspělo devět z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme