Volební vizitky kandidátů do Senátu: proč by je lidé měli volit a budou se mandátu věnovat naplno?

Někdejší senátor Jiří Hlavatý (za ANO), který ztratil v říjnu mandát zvolením do Poslanecké sněmovny, má v lednových doplňovacích volbách do Senátu na Trutnovsku sedm protikandidátů. Český rozhlas se všech uchazečů o post v horní komoře zeptal na čtveřici stejných otázek, na jejich zodpovězení měli stejný časový limit. Jak odpovídali?

Volby do Senátu Trutnov (Aktualizováno: 16:56 22. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se uskuteční 5. a 6. ledna, případné druhé kolo bude o týden později.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se uskuteční 5. a 6. ledna, případné druhé kolo bude o týden později. | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Profimedia

Všichni kandidáti odpovídali na následující otázky. Na jejich zodpovězení měli vždy přesně jednu minutu:

  • Proč by lidé měli volit právě vás?
  • Jak byste chtěl/a zvýšit důvěryhodnost Senátu?
  • Co byste konkrétně udělal/a pro zlepšení politické kultury v České republice, tedy nejen v Senátu?
  • Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým či dalším aktivitám?

Kandidáti do Senátu sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu či tabletu.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se uskuteční 5. a 6. ledna, případné druhé kolo bude o týden později. Ve volebním obvodě 39 Trutnov, kam spadají i některé obce na Náchodsku, kandiduje celkem osm lidí.

Jiří Hlavatý
kandidát ANO

Bývalý trutnovský senátor a podnikatel Jiří Hlavatý (za ANO) o místo v Senátu přišel po zvolení do sněmovny letos v říjnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidáta hnutí ANO Jiřího Hlavatého

Kvůli tomu se i doplňující volby do horní komory konají. Do sněmovny Hlavatý kandidoval jako nestraník za ANO z 18. místa kandidátky. Poslanecké křeslo získal díky preferenčním hlasům – dostal jich od voličů celkem 4859.

Nakonec se ale poslaneckého mandátu vzdal, a to ke konci listopadu na ustavující schůzi nové sněmovny. Se zvolením totiž podle svých slov nepočítal a chce usilovat o návrat do Senátu.

Kandidátem hnutí ANO v doplňujících volbách do Senátu je Jiří Hlavatý | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Karel Šklíba
kandidát ČSSD

Mezi kandidáty je dále místostarosta Úpice Karel Šklíba, kterého nominovala ČSSD. Do kampaně chce vložit okolo 200 tisíc korun, většinu nákladů mu hradí strana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidáta ČSSD Karla Šklíby

Zaměří se podle svých slov hlavně na kontaktní kampaň. „Nemám žádné velké billboardy jako jiní, jdu vyloženě na kontaktní kampaň, na osobní setkání,“ řekl Šklíba, který je současně ředitelem úpické TJ Maratonstav.

„Na konec roku připravuji v Havlovicích 45. ročník ročník Silvestrovského běhu, kde chci oslovit hlavně sportovce. Intenzitu (v kampani) už těžko mohu zvýšit,“ doplnil.

Kandidát ČSSD místostarosta Úpice Karel Šklíba | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Jan Sobotka
kandidát STAN

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka kandiduje za hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Současně má i podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidáta STAN Jana Sobotky

Sobotka má podle svých slov pět billboardů. Celkem by jeho předvolební kampaň měla vyjít na zhruba 400 tisíc korun, většinu hradí strana.

„Vyvrcholením kampaně bude leták, který by měli všichni občané volebního okrsku dostat do schránek,“ uvedl Sobotka.

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Jaroslav Dvorský
kandidát Pirátské strany

Kandidátem Pirátské strany s podporou hnutí Senátor 21 Václava Lásky je pedagog s více než třicetiletou praxí a básník Jaroslav Dvorský z Trutnova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidáta Pirátské strany Jaroslava Dvorského

Jde o nestraníka. Jako senátor by se podle mluvčí Pirátů Karolíny Sadílkové měl snažit především zlepšit kvalitu vzdělávání.

Dvorský v roce 1989 spoluzakládal Občanské fórum na Středním odborném učilišti hornickém v Malých Svatoňovicích. „Hájím svobodu, přináším čerstvé nápady a nebojím se říkat, co si myslím,“ napsal na diskusním fóru Pirátské strany.

Kandidátem Pirátské strany je pedagog Jaroslav Dvorský | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Terezie Holovská
nezávislá kandidátka

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku nezávislé kandidátky Terezie Holovské.

Krajský soud v Hradci Králové ke konci prosince rozhodl o tom, že o hlasy voličů se může ucházet také nezávislá kandidátka Terezie Holovská. Původně její přihlášku do voleb nezaregistroval trutnovský městský úřad. Podle hradeckého soudu ale úředníci nepostupovali správně. Soud proto nařídil přihlášku Terezie Holovské zaregistrovat.

Nezávislá kandidátka do Senátu Terezie Holovská | Zdroj: Český rozhlas

Blanka Horáková
kandidátka ODA

Občanská demokratická aliance (ODA) do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou. Jde o majitelku Galerie umění, která studovala ekonomickou školu v Trutnově či angličtinu v Londýně. Vysokoškolský titul má pak ze školy ve Španělsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidátky ODA Blanky Horákové

„Je členkou ODA a pro kandidaturu se rozhodla před třemi týdny. K rozhodnutí kandidovat ji vedla potřeba aktivně pomáhat ve svém volebním obvodu s jeho rozvojem a prosperitou. Jejím cílem je přispět k důstojnému zastupování svého regionu v Senátu," uvedl mluvčí aliance Miloš Němeček v tiskovém prohlášení.

ODA do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Iva Řezníčková
kandidátka KSČM

Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) je to předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici, asistentka komunistického poslance Zdeňka Ondráčka a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Čelí obžalobě pro pomluvu jednoho člověka v nemocnici. Kandidátka obvinění odmítá, od krajského výboru KSČM dostala plnou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidátky KSČM Ivy Řezníčkové

„Se situací, která nastala po zveřejnění její kandidatury, je krajský výbor seznámen. Případ se řeší od února 2017 a Iva Řezníčková se necítí být vinna a má pro to i důkazy. Ctíme presumpci neviny a podle toho budeme nadále postupovat," uvedla předsedkyně královéhradeckého krajského výboru Věra Žižková v tiskovém prohlášení.

Za KSČM kandiduje Iva Řezníčková | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Klára Sovová
kandidátka NEI

Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. V Senátu chce podpořit spravedlnost a boj proti byrokracii. „Mám už 20 let právní praxi a chci hlavně pomáhat,“ popsala Sovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidátky NEI Kláry Sovové

Před deseti lety se o ní psalo v souvislosti s více než pětimilionovým darem rodiny Sovových během předvolební kampaně ODS. Rodina jej prý poskytla z obavy před vítězstvím komunistů a socialistů v tehdejších volbách. Spekulace, že kryjí peníze někoho jiného, se nepotvrdily.

Za Nezávislou iniciativu kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Luďka Tomešová
kandidátka SPD

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební vizitku kandidátky SPD Luďky Tomešové

Za Svobodu a přímou demokacii Tomia Okamury kandiduje majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. SPD v současnosti nemá v Senátu zastoupení.

Proč by lidé měli Tomešovou volit a jak chce napomoci zvýšit důvěryhodnost horní komory? Poslechněte si její volební vizitku (viz BOX vlevo).

Za SPD kandiduje majitelka tiskárny Luďka Tomešová | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Ondřej Vaňura, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme