Volební model: ANO se drží jasně v čele, Piráti si v dubnu polepšili, podpora ODS naopak klesla

Hnutí ANO si v dubnovém volebním modelu Kantar CZ drží podporu 34 procent, Piráti si polepšili na 16 procent, třetí ODS by podpořilo 11,5 procenta. Do sněmovny by se dostalo osm stran, pod potřebnou pětiprocentní hranicí by zůstali lidovci. Volební model agentury Kantar CZ v neděli zveřejnila Česká televize, agentura ho sestavila ve druhé polovině dubna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model agentury Kantar CZ, duben 2020 | Zdroj: Kantar CZ / Infogram

„Hnutí ANO se i v dubnovém modelu drží na nadprůměrných hodnotách, za což bezpochyby vděčí tomu, že většina populace stále hodnotí práci vlády v posledních týdnech a měsících jako solidní,“ komentoval čísla analytik Kantar CZ Pavel Ranocha.

V březnu by ANO volilo o půl procentního bodu lidí víc než v dubnu. Piráti si na 16 procent polepšili z březnových 13,5 procenta, podpora ODS klesla na 11,5 procenta ze 14 procent v březnu. Vzrostl by zisk SPD na sedm procent z březnových 5,5 procenta a TOP 09 o procentní bod na 6,5 procenta.

Průzkum STEM z počátku koronavirové krize: Volby by vyhrálo ANO, ve sněmovně by bylo osm stran

Číst článek

Druhou vládní stranu ČSSD by v dubnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl procentního bodu méně než v březnu. Podle Ranochy sociální demokracie dosahovala větších preferencí zejména ve druhé polovině března, kdy byl v pozitivním kontextu vidět její předseda a ministr vnitra Jan Hamáček nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Tehdy ty hodnoty byly až někde kolem osmi procent, ale jakmile se v dubnu začala lepšit epidemiologická situace, preference sociální demokracie začaly zase padat zpátky těsně nad pětiprocentní hranici,“ dodal analytik.

Shodných 5,5 procenta voličů by si vybralo hnutí STAN a komunisty, obě uskupení zůstala na březnových hodnotách. Lidovci se čtyřmi procenty ztratili proti březnu půl procentního bodu. Na 2,5 procenta byla v dubnu nezměněna podpora hnutí Trikolóra.

Průzkumu mezi 14. a 30. dubnem se zúčastnilo víc než 900 lidí. Statistická chyba se pohybuje mezi 1,1 u menších a 3,1 procenta u větších stran. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme