Kajínek měl problémy se zákonem už jako školák. Na filmu o sobě vydělal statisíce

Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek je po 23 letech za mřížemi na svobodě. Milost mu udělil prezident Miloš Zeman. Kajínek se dostal do povědomí kvůli nájemným vraždám, ale problémy se zákonem měl už na základní škole.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou | Zdroj: ČTK

Jen na právech k filmu Kajínek vydělal právě propuštěný dvojnásobný vrah statisíce korun, podíl na zisku bude mít i v dalších letech. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Mládí, zločiny a útěk omilostněného Jiřího Kajínka.

Z přísně střežené věznice Mírov na Šumpersku utekl v roce 2000.

Nejspíš přeřezal diamantovou strunou mříže své cely a po svázaných prostěradlech se spustil za zdi vězení. Na útěku byl 40 dní. Útvar rychlého nasazení ho zadržel v bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada.

"Jsem měl vlasec, který jsem hodil přes cimbuří. Na konci jsem ho zatížil, udělal malé háčky. Po tomhle vlasci jsem to spouštěl až za zábradlí, pak jsem popotáhl a hák se zaháknul. Pak jsem to napnul, uvázal, vlezl jsem na to sjel jsem dolů," popisoval později Jiří Kajínek filmařům, jak se mu podařilo utéct.

Tvrdí, že chtěl útěkem dosáhnout obnovení procesu. Za dvojnásobnou nájemní vraždu dostal doživotní trest, vinu nikdy nepřiznal.

Problémový žák

Nyní šestapadesátiletý Jiří Kajínek pochází z Chrudimska a se zákonem měl kvůli krádežím problémy od svých 13 let.

Později na učilišti, kde se stal opravářem zemědělských strojů, začal hrát ve velkém karty o peníze. Vykrádal byty, chaty a loupil se zbraní v ruce. Z vězení už dřív utíkal nebo se o to pokoušel.

Jiří Kajínek krátce po propuštění z věznice. | Foto: Repro ČT24

90 proseb za Kajínka

Prezident Miloš Zeman v minulosti několikrát řekl, že bude milosti udělovat jen z humanitárních důvodů, například kvůli nemoci. Svobodu pro Kajínka před třemi lety vyloučil.

"Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to samozřejmě platí i pro pana Kajínka," uvedl tehdy.

Kajínek nakonec milost dostal. Na svobodě bude sedm let v podmínce. Žádostí o milost pro nájemného vraha Jiřího Kajínka dorazilo na ministerstvo spravedlnosti skoro 90.

Každé pravidlo má své výjimky, vysvětloval Zeman milost pro Kajínka. Považuje ji za nezbytnou

Číst článek

"Od konce roku 2013, kdy prezident přenesl agendu milostí na Ministerstvo spravedlnosti, jsme obdrželi 2 196 žádostí o milost. Z toho se 89 žádostí týkalo Jiřího Kajínka. Z více než dvou tisíc žádostí jsme kanceláři prezidenta republiky postoupili celkem deset žádostí, v sedmi případech prezident Miloš Zeman vyhověl a milost udělil," řekla Radiožurnálu mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Osmým omilostněným vězněm se stal právě Jiří Kajínek.

Vrah Jiří Kajínek poté, co opustil vězení. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme