Vrbětice a okolní obce žádají odškodné za výbuchy. Celkem se jedná o kompenzace za 93 milionů

Odškodnění za výbuchy muničního areálu ve Vrběticích žádá jedenáct postižených obcí, jedná se o kompenzace v hodnotě 93 milionů korun. Žádosti zaevidoval Krajský úřad ve Zlíně. Hejtman Radim Holiš z hnutí ANO ve čtvrtek o odškodnění jednal se zástupci ministerstva vnitra. Podle něj teď bude nutné, aby žádosti posoudil znalec. Jednat bude kraj taky o dalších požadavcích obcí nebo o hloubkovém pyrotechnickém průzkumu.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během prvního výbuchu zahynuli dva lidé | Zdroj: HZS Zlínského kraje

„Schůzka byla úvodní o tom si říct, kolik žádostí eviduje kraj, jaké jsou další podměty z toho území. Nejedná se jenom o psychické újmy, jedná si o majetkové. Takže celkově se jedná o nákladech v řádech set milionech korun,“ uvedl Holiš.

Podle Holiše přislíbilo ministerstvo vnitra spolupráci. Dalšího jednání by se měli zúčastnit i lidé z ministerstva financí.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Kvůli obavám z explozí z dalších skladů muselo být v prosinci 2014 z okolních vesnic evakuováno bezmála 2000 lidí.  

V dubnu 2021 vyšlo najevo, že podle Bezpečnostní informační služby do výbuchu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Cílem akce byl zřejmě bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev.

Česko na základě vyšetřování následně vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. Moskva reagovala vyhoštěním 20 českých pracovníků české ambasády.

Veronika Žeravová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme