Výběr z médií: senzory na měření teploty v Prostějově, příznaky covid-19 u seniorů a levnější byty v Praze

Prostějovská nemocnice začala jako první v Česku měřit pacientům teplotu pomocí senzorů. Lidé je mají připevněné na těle, píše deník Právo. U seniorů se nový typ koronaviru nemusí projevovat jako u mladších lidí. Mf Dnes popisuje, že mezi příznaky patří i ztráta chuti nebo čichu. Kvůli pandemii se zlevnila cena pronájmů v Praze. Podle deníku E15 na některých místech až o deset procent. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření teploty před vstupem do úřadu.

V prostějovské nemocnici už zdravotní sestry nemusí chodit do pokojů měřit teplotu pacientům (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Prahu zaplavují nájemní byty, píše deník E15. Dále pak rozebírá, že ceny nájemného v Praze už klesly o deset procent. O tom, že ceny bydlení v Praze budou klesat, se píše od začátku pandemie koronaviru. Na svědomí to mají výrazná omezení v turistickém ruchu - cizinci zkrátka zůstávají doma.

Nájemníci bez příjmů budou chráněni před výpovědí z bytů. Cestovky mohou odložit vrácení peněz

Číst článek

Deník E15 u realitních společností zjistil, že pražský trh s nájemnými byty se výrazně rozhýbal. Týdně přibývají 2 000 nových nabídek na bydlení, v minulých čtyřech letech to přitom bylo v průměru 1200 týdně. A nájmy v nich jsou přitom levnější (v přepočtu na šedesátimetrový byt) o 1800 korun, což je kolem deseti procent. V centrech jiných regionů cena klesá jen o pět procent.

Mf Dnes

Senioři mohou mít jiné příznaky onemocnění Covid-19 než mladší lidé. V hlavním článku vydání na to upozorňuje Mladá fronta Dnes. Místo horečky, kašle a dušnosti jimi mohou být spíše zažívací potíže, změny psychického stavu nebo ztráta chuti a čichu.

‚Kritická ekonomická situace.‘ Ministerstvo zdravotnictví plánuje oddlužit šest velkých nemocnic

Číst článek

Přednostka Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Eva Topinková vysvětluje, že právě klasické příznaky nemusejí být kvůli jiným nemocem tak patrné. U seniorů se tak projeví spíše celkové zhoršení stavu, které není ničím zvlášť specifické. U lidí nad 80 let s nějakou mírnější formou demence pak hrozí dezorientace a zmatenost. Lékař Bohumil Seifert proto radí, že by senioři měli bedlivě sledovat své zdraví.

Právo

Prostějovská nemocnice začala jako první v Česku využívat chytré senzory k měření teploty u pacientů. Informuje o tom deník Právo. Zařízení má pacient připevněné přímo na těle a měření teploty probíhá nepřetržitě. Nová technologie pomůže lékařům v léčbě koronaviru a dalších infekčních onemocnění.

Senzory využívají lékaři především u pacientů, kteří mají závažný průběh nemoci. Primář infekčního oddělení Zdeněk Prokeš pro deník Práv o uvedl, že důležitá je přesnost měření, která je 0,05 stupňů Celsia. Zařízení usnadní práci také zdravotním sestrám, které už za pacienty nemusí kvůli měření teploty chodit několikrát denně. Snižuje se tak riziko nákazy personálu.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme