Česko je zemí s nejméně dostupným bydlením z celé Evropy. Vyplývá to z dat společnosti Deloitte. Na nákup bydlení o rozloze 70 metrů čtverečních je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd.
Koncept vymyslela skupina lidí v roce 2015. Sehnali peníze a dohlíželi na výstavbu. Celkové náklady vyšly na téměř 10 milionů eur, z toho dva miliony šly z úspor iniciátorů projektu.
Podle šetření online deníku Politico je dostupnost bydlení v Praze nejhorší v celé Evropě. Na koupi bytu o rozloze 75 metrů musí člověk s průměrným platem dávat celou výplatu skoro 25 a půl roku.
Byty by díky zapojení města měly být levnější než běžně na trhu. Na čele pořadníku figuruje asi stovka vytrvalých žadatelů z roku 2018. K nim teď magistrát dolosoval dalších zhruba 700 lidí.
Nepřekvapivě je situace nejhorší v Praze, kde získání vlastního bydlení vychází na 15,3 průměrných hrubých ročních platů. Souvisí to samozřejmě i s tím, že naše mzdová hladina je stále dost nízká.
„Navrhnout malý byt je strašné množství práce. Nakombinovat to do skvěle vyladěného transformera, který se umí přizpůsobit každodenní činnosti, je hrozně obtížné,“ shrnuje Jakub Heidler.
Aktuální čísla z dubna nakonec ukázala, že nástup lepších časů se přinejmenším odkládá. Dubnový pád stavebnictví nemá srovnání v letošním ani v minulém roce.
Jiří Jiroutek se proslavil jako autor sektorového barevného nábytku na nožkách v bruselském stylu, typického borovicového nábytku a mnoha dalších nábytkových sestav i solitérů.
Sdružení vlastníků bytových jednotek v Jirkově už více než 10 let bojují s lidmi, kteří si nakoupili levné byty a pronajímají je sociálně slabým za přemrštěné ceny. Zálohy na energie ale neplatí.
„V tomto bytě jsme se Sjarhejem a našimi děti prožili mnoho dobrých a radostných dnů. I když se nás snaží zbavit rodiny, lásky a vzpomínek, tak jim to nevyjde,“ komentovala dražbu Cichanouská.
V českém tisku se v pátek dočtete o zlevňování bytů. Téma Hospodářských novin. A růst cen potravin se naopak podle Mf Dnes nezastaví. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V českém tisku se dočtete o cenách bytů u stanic pražského metra. Tématu se věnuje deník E15. A české pivo se dá dál koupit v Rusku, popisují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zájemci o vlastní byt nebo dům si stále častěji říkají o slevy v řádu stovek tisíc korun. U luxusních nemovitostí žádají snížení ceny i o několik milionů.
Klesající poptávka po nemovitostech snižuje ceny starších bytů, píše deník E15. A v řadě českých obcí zdraží podle deníku Právo vodné a stočné. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Pronájem bytů vynáší zhruba stejně jako úroky na nejlepším bankovním účtu, píše deník E15. A trh s realitami zamrzl, píšou Lidové noviny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Starosta Brna-středu Mencl (ODS) věří, že v kauze jde pouze o pochybení jednotlivce, v tomto případě jeho stranického kolegy Otakara Bradáče, kterého policie označuje za hlavu organizované skupiny.
„Systém je strašně snadno ohnutelný a zneužitelný,“ upozorňovala na problémy přidělování městských bytů radnici Brna-střed předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti).
Policie aktuálně dělá domovní prohlídky na základě soudních příkazů. V posledních letech v Brně došlo k podobným zásahům v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků už několikrát.
Developeři stavějí byty výhradně ve velkých městech, píše Mf Dnes. A ceny pohřbů podle Lidových novin rostou, lidé se na nich proto snaží šetřit. Více se výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Na konkrétních adresách vlastní město Liberec 61 bytů, z nich je aktuálně 24 jednotek volných. Ty byly uvolněny postupně a dále neobsazeny, protože radnice počítá s rozsáhlou rekonstrukcí.
Pátým rokem pořádá České literární centrum ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara rezidenční pobyty pro autory ze zahraničí a ubytovává je v pražském bytě slavného českého spisovatele.
Praha plánuje u nových stanic metra D stavět byty pro tisíce lidí, píše deník E15. A množírny psů nezastavil podle Lidových novin ani tvrdší zákon. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.