Zakřičte na firmy, ať při výrobě dodržují lidská práva

Každý, kdo si chce od plic zakřičet a připojit tím svůj hlas k dodržování pracovních a lidských práv při výrobě zboží, má možnost. Dnes v Praze na Jungmannově náměstí a zítra v Brně tak může učinit v budce fairtradové společnosti ‚NaZemi‘, která volá po lidských právech v byznysu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti pracující v cihelně | Foto: Alexandr Pícha

„Cílem akce je upoutat pozornost firem a ukázat jim, že čeští spotřebitelé volají po dodržování lidských práv při výrobě zboží a při etickém podnikání,“ řekla jedna z organizátorek happeningu Anna Lazorová.

Podle výzkumů společnosti ‚NaZemi‘ spotřebitelé většinou neví, že zboží vzniká v rozvojových zemích, často za nelidských podmínek. Například 80 procent hraček na českém trhu pochází z Číny. Výzkumy přitom ukazují, že vznikají v nedůstojných podmínkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se jednou z organizátorek happeningu Annou Lazorovou na Rádiu Česko

„Poslední výzkum z oblasti outdoorového oblečení ukazuje, že ve Vietnamu se například pracuje 16 hodin denně 6 dní v týdnu a za mzdu nižší než 3 koruny za hodinu,“ uvedla Lazorová. Podobné je to podle ní v celé jihovýchodní Asii a latinské Americe, kam většina velkých firem výrobu přesunula.

Jsou to především firmy z oblasti textilní výroby, hračkářského průmyslu, ale také například z oblasti pěstování exotického ovoce.

„Pokud se o tom spotřebitelé dozvědí, chtějí svůj názor projevit. Firmy argumentují tím, že spotřebitele podmínky výroby nezajímají a my jim chceme ukázat opak. Sbíráme proto hlasy, které budeme firmám v prosinci při příležitosti dne lidských práv odevzdávat,“ zdůraznila Lazorová.

Šeptání na firmy neplatí

V budce je nahrávací zařízení, které účastníka vyfotí a současně zaznamená, jak hlasitě křičí. Vše se pak přidá na fotopetiční web www.budkanazemi.cz, kde se lidé mohou podívat, kolik lidí se už zapojilo. Tuto fotopetici pak společnost firmám odevzdá.

„Chtěli jsme k tomu přistoupit hravou formou a zapojit lidi i jiným způsobem, než podepisováním peticí. Navíc jsme zjistili, že s šeptáním už na firmy jít nemůžeme,“ říká Lazorová. Organizátoři akce počítají s účastí desítek až stovek lidí.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme