Policie obvinila soudce pražského vrchního soudu. Za úplatky měl ovlivňovat kauzy

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v budově Vrchního soudu v Praze. Podle informací Radiožurnálu od dvou dobře informovaných zdrojů blízkých vyšetřování prohledávali policisté kancelář soudce Zdeňka Sováka. Případ má souviset s podezřením na ovlivňování kauz u soudu a korupcí.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 17:03 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Sovák na fotografii z roku 2008

Zdeněk Sovák na fotografii z roku 2008 | Foto: Vladislav Galgonek | Zdroj: ČTK

Zásah potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Mohu vám potvrdit, že dnešního dne policejní orgán zahájil trestní stíhání pěti fyzických osob a to pro korupční trestné činy, dále nadržování, zneužití pravomoci úřední osoby a trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ popsala pro Radiožurnál.

Městský soud přehrál nové záznamy v kauze obžalovaného soudce Elischera. Probíral s přítelem výše trestů

Číst článek

Zároveň uvedla, že jeden z obviněných působí jako soudce pražského vrchního soudu a že další ze stíhaných vykonává advokacii. Stíhaným advokátem je podle informací Radiožurnálu známý pražský právník Jiří Teryngel. „Bez komentáře,“ odepsal advokát Radiožurnálu. Více se nechtěl vyjadřovat.

„Obecně mohu v této chvíli říci, že trestné činy souvisí s výkonem pravomoci úřední osoby a samotné vyšetřování je na počátku, proto další informace v tuto chvíli nemůžeme podat,“ doplnila Bradáčová.

Mluvčí protimafiánské jednotky Jaroslav Ibehej odmítl zásah jakkoliv komentovat.

Server SeznamZprávy.cz uvedl, že zhruba pět desítek policistů provádělo domovní prohlídku i u soudce doma v bytě v Praze na Letné.

Vrchní soud v Praze v prohlášení odpoledne potvrdil úkony trestního řízení v budově, které souvisejí s vyšetřováním soudce tohoto soudu. „V návaznosti na to bylo vyšetřovatelům zpřístupněno několik soudních kanceláří trestního úseku soudu. Vrchní soud v Praze poskytuje orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost, včetně přístupů do soudních databází,“ uvedl soud. 

Státní zástupce Grygárek pravomoc nezneužil, postup ohledně Janouška mu nelze vyčítat, potvrdil soud

Číst článek

Jakých konkrétních kauz se Sovákovo obvinění týká, nebylo jasné.

Plagiátorství i řízení v opilosti

V minulosti Zdeněk Sovák čelil stíhání z plagiátorství. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Soudce Elischer je znovu ve vazbě. Zavolal právničce ženy, která měla vypovídat v jeho případu

Číst článek

Soudce Sovák havaroval u Lovosic na Litoměřicku v listopadu 2003. Policie mu v krvi naměřila 2,46 promile alkoholu. Při nehodě vznikla škoda 220 000 korun, lovosický odbor dopravy ale Sováka potrestal jen pokutou 1500 korun. Proto se začala případem zabývat protikorupční policie. Se zahlazením nehody mu údajně pomáhal Vladislav Větrovec, který se podle policie podílel na zmanipulovaných konkurzech kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Nakonec ale byli všichni obžalovaní osvobozeni.

V roce 2018 policie obvinila jiného soudce pražského vrchní soudu – Ivana Elischera. Jeho případ je v současné době projednáván u pražského městského soudu. Kvůli údajnému nadržování obžalovaným výměnou za úplatky mu hrozí až dvanáct let vězení.

Pražský advokát Teryngel dostal před několika lety podmínku za podíl na krácení daně v letité kauze Letka Team, která se týkala krácení daní při obchodech s cigaretami. Mohl ale zůstat v advokacii, protože se Česká advokátní komora rozhodla nevyškrtnout jej ze seznamů.

Jakub Troníček, Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme