Zdravotnická část reformy čelí ostré kritice poslanců
Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny se začal poprvé zabývat reformou veřejných financí. Diskuse mezi poslanci už trvá několik hodin a zaznívají poměrně ostrá slova. Podle opozice budou příští rok například ve zdravotním pojištění chybět miliardy.
Mezi koaličními poslanci stále se zdravotnickou částí reformy nesouhlasí lidovec Ludvík Hovorka. Podle něj bylo začlenění této části do celého balíku reforem velkou chybou. Jedna forma solidarity se totiž podle něj nahrazuje druhou.
"Na jedné straně se snižují daně, porušuje se solidarita lidí s vyššími příjmy s lidmi, kteří mají nižší příjmy nebo jsou bez příjmů, druhá míra porušení té solidarity je zavedení stropu na sociální a zdravotní pojištění, a ta se má nahradit tím, že se zavede jakási solidarita zdravých s nemocnými. Je třeba udělat nějakou rovnováhu, že by se neměly snižovat daně do té míry nebo zavádět ty stropy tak, aby prostě nedošlo k těm výpadkům, které musíme potom nahrazovat nějakým způsobem, například vybíráním poplatků," říká Hovorka.
Opoziční poslanci pak kritizovali nejčastěji problémy spojené s vybíráním poplatků u lékaře. Podle sociálního demokrata Davida Ratha budou muset lékaři mít v ordinacích peníze, za které potom budou zodpovědní. Mohli by se tak podle něj stát i terčem vloupání.
Komunistická poslankyně Jiřina Fialová zase upozornila na fakt, že v návrhu reformy se nikde neřeší, jak by měl lékař postupovat, když pacient nebude na zaplacení poplatku mít dostatečnou hotovost, nebo odmítne poplatek zaplatit.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale s argumenty kritiků nesouhlasí. Podle něj řada z nich není podložená. "To, co zaznělo z opozičních úst, bylo naprosto nekonstruktivní, byla to taková směs kritiky s vycucanými čísly, nebyla to korektní diskuse k návrhu co s českým zdravotnictvím, nebo aspoň v té první fázi v rámci stávajícího stavu veřejných financí. Takže to spíše odpovídá tomu stavu ve sněmovně, kdy je absolutní nekonstruktivnost a netolerance ze strany opozice."