Zimola: Případný Sobotkův odchod z vedení ČSSD už zřejmě nic nezachrání, je pozdě

Někdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola varoval, že případná změna předsedy ČSSD, o níž se v posledních dnech otevřeně spekuluje, nemusí přinést straně žádný efekt. K případnému odchodu Bohuslava Sobotky z čela strany dodal, že se tak mělo stát dříve.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Když jsem před půl rokem navrhoval, aby byly zvlášť funkce premiéra a předsedy ČSSD, nesetkalo se to s odezvou. Pokud tato situace nastane teď, nejsem si jistý, že to něco zachrání. Obávám se, že nám už spoustu voličů uteklo," řekl Zimola ČTK.

Předseda jihočeské sociální demokracie připouští, že každá změna může přinést určitý nový impulz, ovšem není si jistý, zda by toto pravidlo fungovalo i nyní a přilákalo zpět ztracené voliče. Podpora ČSSD se podle průzkumů v těchto dnech pohybuje kolem deseti procent.

Sobotka nebude komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD

Číst článek

O odchodu Bohuslava Sobotky z vedení strany i pozice volebního lídra se spekuluje od víkendu. Špičky ČSSD se k tomu ovšem nechtějí vyjadřovat, a to obzvláště před středečním jednáním politického grémia strany.

Podle Zimoly nelze vyloučit ani formu jakéhosi triumvirátu. Bohuslav Sobotka by nadále vykonával funkci premiéra, pozici předsedy ČSSD by zastával někdo z vedení strany (hovoří se o 1. místopředsedovi Milanu Chovancovi) a na místo lídra pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny by si sociální demokracie vybrala někoho jiného.

"Může to být klidně i nestraník. V této souvislosti se hovoří například o (předsedovi ČMKOS) Pepovi Středulovi," uvedl Zimola.

Dodal však, že pokud Sobotka skončí jako předseda, musí tento krok navrhnout on sám osobně. "Jakékoliv silové řešení a odvolávání ho není na místě."

Média nicméně v souvislosti s pozicí lídra pro říjnové parlamentní volby nejčastěji zmiňují ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Zimola do sněmovny?

Zimolovi spolustraníci chtějí na víkendovém jednání výkonného výboru ČSSD znovu jednat o návratu někdejšího hejtmana na kandidátní listinu pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Nynější jihočeská hejtmanka Ivana Stránská by ho ráda viděla na 22. místě.

"Uvědomujeme si, že nemáme moc šancí toto rozhodnutí změnit, ale Ivana Stráská má od nás mandát o tom jednat," řekl po úterním zasedání krajského výkonného výboru ČSSD lídr kandidátky Ondřej Veselý.

Právě na 22. místě Zimola původně figuroval, ovšem celostátní vedení strany ho vyškrtlo. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tehdy argumentoval tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené se jménem Jiřího Zimoly.

'Tady se trestá Zimola'. Důvody pro vyřazení z kandidátky jsou jen záminka, říká exhejtman

Číst článek

Na kandidátní listině jihočeských sociálních demokratů figuruje momentálně 21 lidí. Poslední pozice zůstává neobsazená. 

Zimolovo místo však zůstává stále volné. "Vybrali jsme okruh dalších náhradníků. Z nich by mělo vedení ČSSD vybrat, pokud by na kandidátku nevrátilo Jiřího Zimolu," uvedl Veselý.

Pozici Jiřího Zimoly na jaře podlomila kauza rekreačního domu na Lipně a spory uvnitř krajské koalice týkající se odměn ve společnosti Jihočeské nemocnice. Zimola pochybení odmítl, koncem dubna ale na funkci hejtmana rezignoval.

Poté, co byl v květnu vyškrtnut z kandidátky do podzimních sněmovních voleb, opustil na protest jihočeskou kandidátku sociálních demokratů její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner. Místo nich ČSSD doplnila listinu náhradníky.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme