Britský válečný veterán Moore slaví 100. narozeniny. Královna mu udělila hodnost čestného plukovníka

100. narozeniny slaví muž, který se ve Velké Británii stal symbolem boje s koronavirovou pandemií. Veterán druhé světové války Tom Moore vybral od Velikonoc na podporu britského zdravotnictví v přepočtu skoro miliardu korun. K narozeninám dostal tento válečný veterán tisíce pohlednic včetně narozeninového přání od královny – a hodnost čestného plukovníka.

Od zpravodaje z místa Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoletý Tom Moore | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

Na podporu své sbírky natočil krátce před svými stými narozeninami hudební singl, který se okamžitě vyšvihl do čela britské hitparády. Verzi 75 let staré písně s názvem „Nikdy nepůjdeš sám“ nahrál Moore spolu s britským muzikálovým zpěvákem Michaelem Ballem.

Přes 895 milionů korun a dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů. Veterán Moore překonal Terryho Foxe

Číst článek

Text písně je více než symbolický. Stoletý válečný veterán přechází na podporu své sbírky, za pomoci chodítka, svoji zahradu.

Nazpívat píseň s Michalem byla pro mě zcela nová zkušenost. Nikdy by mě něco podobného nenapadlo. Má skvělý hlas, myslím, že s nikým lepším bych nemohl zpívat,“ řekl médiím Moore.

Singl se stal hitem, který se hned usadil na špici britské hitparády. Moore se stal zároveň i nejstarším interpretem, který na první příčku dosáhl. Od roku 2009 držel toto prvenství Tom Jones.

Blahopřeji vám, že jste překonal můj dosavadní rekord. Je pro mě pocta, že jste mě o prvenství připravil právě vy,“ popřál mu ve vysílání BBC Jones.

Válečný veterán a později dlouholetý podnikatel ve stavebnictví, se stal rázem známou osobností. V Británii snad není nikdo, kdo by neznal jeho jméno a jeho příběh. Ke 100. narozeninám dostal přes 125 tisíc pohlednic a gratulací.

Život celé rodiny se změnil. Naším záměrem bylo vybrat tisíc liber, mysleli jsme to jako skromný rodinný příspěvek k dnešní době. To, co se odehrává, předčilo naše nejdivočejší sny,“ svěřila se Tomova dcera Hannah.

Afternoon cake time! Thank you @spongecakesqtin this is incredible, seems a shame to cut into it, but looking forward to a slice with a nice cup of tea
#100thbirthday

16:34 – 30. 04. 2020

514 10659

Kvůli karanténním opatřením ale bude narozeninová oslava jubilea jiná, než rodina plánovala. Alespoň prozatím.

Uděláme si jen malou rodinnou oslavu. Navštívit mě teď nikdo nemůže. Až se situace uklidní, uspořádáme pořádnou party,“ řekl BBC Moore.

Mooreovy narozeniny oslavila mimo jiné i letka RAF, která na jeho počest přeletěla po obloze. Kromě osobního přání od královny se oslavenec dočkal také jmenování „čestným anglickým hráčem kriketu“ od bývalého kapitána národního týmu Michaela Vaughana.

This morning @Lord-Lt Bedfordshire, The Queen’s personal representative in Bedfordshire, delivered a birthday card to @Captain Sir Tom Moore from Her Majesty.

Today we join people across the UK and around the world in wishing Captain Tom Moore a very happy 100th birthday 🎈

12:34 – 30. 04. 2020

1028 9977

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme