Afghánský prezident žádá, aby spojenečtí vojáci odešli dřív než za dva roky

Dvouletý termín pro odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu by se měl přehodnotit, prohlásil prezident Ašraf Ghaní. Podle plánu má poslední zahraniční voják odejít ze země do konce roku 2016. Nový lídr Afghánistánu chce ale celý proces uspíšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské armádě stále pomáhají zahraniční vojáci. Například při zabezpečení místa na předměstí Džalalabádu, kde došlo k sebevražednému útoku | Zdroj: Reuters

Afghánci si sice od 1. ledna 2015 zajišťují bezpečnost sami, protože vojenská část spojenecké mise skončila, v zemi ovšem stále zůstává asi 13 tisíc převážně amerických vojáků, kteří mají na starosti školení a výcvik afghánské armády. Této mise se účastní také zhruba 310 českých vojáků.

Generál John Campbell, který koaličním vojskům v Afghánistánu velí, prohlásil, že afghánská armáda je schopná zabránit tomu, aby země padla do rukou ozbrojenců, jako jsou bojovníci Islámského státu. Armáda je podle něj nejrespektovanější institucí v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojenečtí vojáci by měli z Afghánistánu odejít dřív než za dva roky, žádá prezident Ghaní

Problém ale je, že zároveň s tím, jak odcházejí spojenečtí vojáci, zintenzivňuje své aktivity Taliban. Loňský rok byl co do počtu obětí nejkrvavější, v afghánské armádě vyhaslo 4600 životů. Taliban se navíc netají tím, že chce Afghánistán ovládnout.

Například dnes, jen několik dní poté, co si afghánská armáda začala sama zajišťovat bezpečnost, se v zemi odehrály dva sebevražedné útoky.

Na začátku operace působilo v Afghánistánu až 130 tisíc vojáků z 50 zemí světa. Spory o termínu odchodu všech jednotek provázely poslední roky vlády prezidenta Karzáího a zatěžovaly jeho vztah se Spojenými státy.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme