Americký Senát neschválil Boltona do funkce velvyslance při OSN

Nominace Johna Boltona na post amerického velvyslance při OSN včera neprošla Senátem. Pro nominaci hlasovalo jen 54 namísto potřebných šedesáti senátorů. Nominaci Johna Boltona zabránili opoziční demokraté, kterým vadí jeho vyhraněné názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlý Washington | Foto: Miroslav Konvalina

Hlasování mělo ukončit debatu o kontroverzní nominaci, ale nakonec Boltonovi dali červenou opoziční demokraté. Mnozí z nich ho označují za extrémního konzervativního ideologa.

Republikánský prezident George Bush prohlásil, že Bolton bude naléhat na reformu OSN. Mluvčí Bílého domu nevyloučil možnost, že by Bushova vláda mohla obejít Senát a jmenovat Boltona velvyslancem dočasně.

Současný americký prezident už několikrát využil senátního volna k dočasnému jmenování svých kandidátů bez jinak nezbytného souhlasu horní komory Kongresu. V případě Boltona by tak mohl učinit kolem svátku 4. července, nebo při kongresových prázdninách v srpnu.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme