Arabští vládci údajně nabízejí exil syrskému prezidentovi Asadovi

Různé arabské země nabízejí azyl syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Pokoušejí se tak přispět k uklidnění syrské krize a k pokojnému předání moci v Damašku. Prohlásil to alespoň vysoký diplomat Spojených států, když o vývoji v Sýrii informoval americké senátory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bašár Asad

Bašár Asad | Zdroj: Reuters

Jak prohlásil přední činitel americké diplomacie Jeffrey Feltman, pád Asadova režimu je pouze otázkou času. Přispívají prý k tomu mezinárodní sankce, také na arabské scéně ale Asad ztrácí poslední zbytky podpory.

Feltman ale upozornil, že situace se může obrátit, pokud proti režimu namísto převážně pokojných protestů naplno vypukne ozbrojená revolta. Pak by prý totiž vládní represe získaly určitou legitimitu a arabský svět by se v názoru na syrskou krizi zase rozdělil. Podle OSN už v arabské republice od jara zahynulo přes tři a půl tisíce lidí.

Neúspěch mírového plánu

Situace v Sýrii velmi rychle spěje k regulérní občanské válce. Varování mezinárodních expertů i politiků zaznívají pod dojmem zpráv, které v posledních dnech ze země přicházejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Znepokojeni jsou i představitelé Ligy arabských států, která několik měsíců přešlapovala na místě, pak ale přišla s vlastním mírovým plánem. Nyní panarabští představitelé z Káhiry sledují, jak obě strany plán pro ukončení krize porušují.

Liga arabských států by se měla Sýrií znovu zabývat o víkendu. Její představitelé zažívají to, co před několika měsíci prožívali Turci. Zástupci Ligy přijeli do Damašku, jednali se syrskými politiky, na něčem se s nimi dohodli a poté museli sledovat, že syrská vláda jedná trochu jinak, než bylo očekáváno.

Plán předpokládal zahájení vnitrosyrského politického dialogu, kterému ovšem mělo předcházet stažení těžké bojové techniky ze syrských měst. Nejenže se jednotky nestáhly, ale například ve městě Homs pokračují velmi tvrdé útoky na opozici a mluví se o desítkách zabitých. V tomto Liga arabských států neuspěla.

Demonstrace proti prezidentovi Bašáru Asadovi v Hule nedaleko Homsu | Foto: Reuters

Údajné návrhy arabských vlád jsou pobídkou, která má přispět k ukončení krize. Většina vlád okolních zemí už se shoduje, že je jen otázkou času, kdy režim prezidenta Bašára Asada padne a je snaha tuto krvavou fázi urychlit jeho odchodem do exilu.

Přibývá však i útoků ze strany opozice. K té se přidávají zběhové z armády, kteří útočí na své bývalé kolegy. Údajně se formuje i alternativní opoziční syrská armáda v Turecku. Řada členů opozice zatím volá po svržení režimu a odmítá jakýkoli dialog, který by měl vést ke kompromisu, což situaci dále komplikuje.

Vít Pohanka, Břetislav Tureček, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme