Barmská junta znovu tvrdě zakročila proti demonstrantům
Do ulic největšího barmského města Rangúnu opět vyšly tisíce demonstrantů. Bezpečnostní složky proti nim i tentokrát začaly střílet a údajně přibývají další mrtví. Lidé se odhodlali pokračovat v protestech i přes čtvrteční krvavý zásah ozbrojených sil, při kterém zahynulo nejméně devět lidí včetně japonského novináře. Získat informace o dění v této zemi je ale stále těžší, vojenská junta totiž zablokovala internet i mobilní telefony.
Lidé v největším městě Rangúnu dále vyjadřují svůj odpor vojenskému režimu. Pořádkové síly obehnaly centrum města barikádami, přesto se na místě znovu shromáždilo asi deset tisíc lidí.
Demonstranti pokřikovali na vojáky, kteří se je snažili zastrašit fingovaným útokem. Policisté se poté pokusili stabilizovat situaci za pomoci varovných výstřelů do vzduchu a obušků. Situace je nepřehledná.
Podle neoficiálních zdrojů se lidé postupně sešli na třech místech nedaleko pagody Sule. Skandovali protivládní hesla, tleskali a snažili se dostat k pagodě, v tom jim ale zabránily vojenské síly, které byly ve velkém počtu od brzkého rána rozmístěny v ulicích. Vojáci některá místa zcela zatarasili i pomocí ostnatých drátů, jinde zaútočili na dav, který se vždy rozutekl, vzápětí se však rychle vracel.
Satelitní snímky pořízené nad Barmou potvrzují, že jednotky se rozmísťují i na 25 místech ve východní Barmě. Na fotografiích jsou vidět i vypálené vesnice. Informace o tom přinesla agentura Reuters s odvoláním na Americkou asociaci pro rozvoj vědy. Podle jednoho z členů asociace Larse Bromleyho, mají vědci důkazy o osmnácti vesnicích, které byly vymazány z mapy.
Příslušníci ozbrojených sil v posledních dvou dnech jasně ukázali, že nemají úctu k buddhismu ani k mnichům. Útok na samotnou podstatu náboženství, které vyznává devadesát procent barmských obyvatel, překvapil mnohé pozorovatele. Podle některých expertů k tomu mohli být i cvičeni nebo pocházejí z dětských domovů.
V zemi nefunguje internet, mobilní telefony jsou blokovány
Zatímco policisté a vojáci pokračují v raziích po klášterech, úřady dělají vše pro to, aby se do zahraničí nedostaly žádné informace o dění v Myanmaru. Vojenská vláda v noci obsadila okolí největších klášterů v celé zemi. Na mnoha místech také nefunguje internet, který byl zpočátku zpomalen a nyní zřejmě zcela odpojen.
Blokovány jsou mobilní telefony. Vojenská vláda také pravděpodobně odstřihla zemi od přístupu k internetu. Internetové kavárny dnes zůstaly zavřené a telekomunikační společnost nebyla schopná náhlý výpadek vysvětlit. Zahraniční novináři podobný krok ze strany vládnoucích generálů očekávali. Informační vakuum má zabránit tomu, aby se do zahraničí šířily další informace o tvrdém postupu vojáků vůči demonstrantům.
K něčemu podobnému se myanmarská junta uchýlila už v roce 1988. Při tehdejších střetech zemřely asi tři tisíce lidí. Než se ale tato informace dostala do světa, trvalo to několik dní. Dnes to pomocí internetu jde téměř okamžitě. Lidé v Barmě se navíc naučili používat i skryté cesty, jak informace propašovat ven ze země, například pomocí internetových pohlednic.
Státní televize informovala o včerejších obětech s tím, že zásah byl kvůli zachování stability země nezbytný. Podle informací, které vojenská junta poskytla zahraničním diplomatům, se barmští generálové nejprve snažili dostat pod kontrolu buddhistické kláštery, nyní se zaměřují na civilisty.
Asijské země protestují proti brutálnímu vojenskému zásahu
Japonsko však ústy svého nového ministra zahraničí označilo vojenskou juntu odpovědnou za smrt novináře zabitého v Rangúnu a sdělilo, že okolnosti smrti reportéra vyšetří a pak se podle výsledku rozhodne, jestli přeruší humanitární pomoc Barmě nebo ne.
K ukončení násilností vyzvalo vojenskou juntu Sdružení zemí jihovýchodní Asie, ASEAN, jehož členem je také Myanmar. Demonstrantům se ve čtvrtek dostalo podpory i od amerických rozhlasových stanic Voice of America a Radio Free Asia, které své vysílání do Barmy zdvojnásobily.
Proti brutálnímu vojenskému zásahu protestují lidé ve východní a jihovýchodní Asii od Malajsie po Japonsko. Hlavní mocnosti, Čína a Indie, které mají na Myanmar největší vliv, se však dosud zmohly pouze na prohlášení vyzývající k uklidnění situace.
Kvůli situaci v zemi se sejde Rada pro lidská práva Organizace spojených národů. Zvláštní zasedání by se mělo konat v úterý 2. října.