Bílý dům mění výpověď o zabití Usámy bin Ládina

Dva dny po zabití Usámy bin Ládina vycházejí najevo podrobnosti o zásahu amerického komanda v pákistánském Abbottábádu, kde se nejhledanější terorista světa ukrýval. Vypadá to, že tak docela neodpovídají prvnímu popisu, který veřejnosti předložili zástupci USA. Nejdřív uváděli, že byl bin Ládin při akci ozbrojený. Pak ale upřesnili, že ozbrojený vlastně nebyl. Rozporné informace přicházejí také o tom, jestli americké úřady zveřejní fotografie mrtvého Usámy bin Ládina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na Usámu bin Ládina - ilustrační foto

Útok na Usámu bin Ládina - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

A jak v Ranním Radiožurnálu upozornil washingtonský zpravodaj ČRo Vít Pohanka, nepřesností bylo víc. Připomněl, že v pondělí se svět od hlavního prezidentova poradce pro boj s terorismem Johna Brennana dozvěděl nejen to, že byl Usáma bin Ládin ozbrojený, ale také, že se skrýval za nějakou ženu. Podle nové verze bin Ládin nebyl ozbrojený a nevyužíval svou manželku jako živý štít.

„Ta se jen vrhla na zasahující komando, byla střelená do nohy, ale přežila. Zastřeleni byli v nižším patře stejné budovy také dva kurýři a neznámá žena, která se dostala do křížové palby,“ přiblížil zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bílý dům upřesňuje výpověď o tom, co se stalo při zastřelení Usámy bin Ládina. Podrobnosti od washingtonského zpravodaje ČRo Víta Pohanky.

Mluvčí Bílého domu podle něj ujistil, že tahle verze líčení smrti Usámy bin Ládina je definitivní. Nesrovnalosti vysvětluje Bílý dům snahou informovat co nejotevřeněji a co nejdřív. „Není ale pochyb, že to bude voda na mlýn různým skeptikům, lidem, kteří už teď spřádají spiklenecké teorie,“ dodal zpravodaj.

Rozporné informace přicházejí i o tom, jestli nakonec americké úřady zveřejní posmrtné fotografie Usámy bin Ládina. Podle Pohanky v tomto zatím ještě definitivní verze neexistuje.

„Ředitel CIA Leon Panetta řekl v rozhovoru pro Reuters, že zveřejnění posmrtných fotografii je jen otázkou času. Chvíli poté ale mluvčí Bílého domu řekl, že není rozhodnuté, jestli se fotky vůbec zveřejní. Vypadá to prostě, že si CIA s Bílým domem neporozuměly,“ uvedl Pohanka.

Najevo vycházejí postupně detaily operace

Celkový obrázek operace v pákistánském Abbottábádu se pokusily dokreslit pákistánské tajné služby, které bin Ládinovu pevnost obsadily a uzavřely zřejmě krátce po odletu amerických vrtulníků.

V době akce mělo být v opevněném komplexu 17-18 lidí, jednoho z nich, možná bin Ládinova syna, Američané odvezli s sebou. Operaci přežila jedna z Usámových žen i jeho dcera, který prý byla svědkem otcova zabití. V domě bylo kromě ní dalších osm nebo devět dětí. Všem Američané svázali ruce. Jemenská manželka Bin Ládina prý vypověděla, že se všichni do objektu přesunuli před několika měsíci.

Najevo také vycházejí detaily o samotném zabití vůdce Al-Kájdy. Byl prý střelen do hlavy nad oko a při tom se mu odštípla část lebky. Americké úřady proto stále zvažují, jestli poskytnou veřejnosti fotografie mrtvého nebo video ze zásahu. Vzhledem k tomu, že ostatky byly znetvořené, obávají se reakce muslimského světa.

dům, kde se skrýval Usáma bin Ládin | Foto: ČTK/AP

Na druhou stranu právě sílí tlak na to, aby Američané prokázali, že Usáma bin Ládin už skutečně není naživu. Například zástupci Talibanu poukazují na to, že Washington v tomto směru nepředložil jediný důkaz.

Pákistánské tajné službě vyhovuje současný zmatek

Klíčová otázkou nyní je, jestli pákistánské bezpečnostní síly o útočišti Usámy bin Ládina na svém území věděly, aniž by o tom zpravily svého spojence v boji proti terorismu, Washington. Hlavní tajná pákistánská služba ISI to popírá. Fakt, že Usámu museli vypátrat a zlikvidovat Američané považuje za své selhání.

Pozdější sídlo bin Ládina prý prohledala v roce 2003, ale pak údajně nebyl na jejím radaru. Pákistánský ministr zahraničí Salmán Bašír dal najevo, že by jeho země na okolnosti dopadení vůdce teroristické sítě Al-Káida nejraději zapomněla. „Tahle záležitost s Usámou bin Ládinem už je historie. Nemyslím si, že by si lidé přáli do této minulosti vracet. Pákistán v této kampani boje proti terorismu přinesl velké oběti,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o operaci amerického komanda v pákistánském Abbottábádu jsme na Rádiu Česko rozebrali s Josefem Krausem z brněnského Centra pro bezpečnostní a strategická studia.

Pro Američany však tenhle příběh podle pozorovatelů nekončí. Důvěra mezi oběma zeměmi byla podlomena. Své pákistánské protějšky prý neinformovali o akci proto, že se obávali, aby jim v zásahu nezabránili. Spojené státy nevěří ani tomu, že by Pákistán o pobytu Usámy nic nevěděl.

„Nelze si představit, že by alespoň část pákistánské tajné služby nevěděla, že se bin Ládin opravdu nachází 100 kilometrů od Islamábádu pěkně v klidu,“ řekl na Rádiu Česko Josef Kraus z brněnského Centra pro bezpečnostní a strategická studia. Proto podle něj Američané informaci o pobytu bin Ládina Pákistáncům neprozradili.

Pákistánské tajné službě podle něj pravděpodobně vyhovuje zmatek, který kolem celé situace panuje. „Ona má možnost hrát to na obě strany. Západu bude tvrdit, že informace opravdu neměla a jedná se o její vnitřní selhání z něhož vyvodí důsledky. A co je pro ni důležité - pro islámský svět bude i nadále službou, která ochraňuje islámské zájmy v boji proti Západu,“ přiblížil.

Vít Pohanka, Lenka Buriánková, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme