‚Juden‘ a hákový kříž. Bosenští Židé odsoudili antisemitské graffiti, žádají trest pro viníky

Společná modlitba v prostorách Židovského společenského centra v Sarajevu, únor 2018. | Foto: Rusmir Smajilhodžić, AFP | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nasprejované nápisy objevili minulý týden ve vchodech domů, kde žijí židovské rodiny. Představitelé bosenských Židů na to reagovali „lítostí a rozhořčením“ a vyzvali úřady k dopadení viníků, informují tamní média.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hákový kříž načmáraný na prosklených vchodových dveřích a kostrbatý nápis „Juden“ (německy Židé) přes omítku nad schodištěm – tak vypadají graffiti, která se objevila ve vchodech dvou obytných domů v Sarajevu a Tuzle. V obou budovách žijí židovské rodiny.

O snímcích, které minulý čtvrtek na facebooku zveřejnil Igor Grga Kožemjakin, člen Rady národních menšin kantonu Sarajevo, jako první napsal zpravodajský server Klix.ba

„S lítostí a rozhořčením jsme přijali tuto zprávu. Víme, že tyto incidenty nenaruší dobré sousedské vztahy, které bosenskohercegovští Židé budují se svými spoluobčany odlišných etnických a náboženských skupin,“ komentoval graffiti Kožemjakin, chazan sarajevské židovské obce. 

„Co nejostřeji odsuzujeme jak tyto útoky na členy našeho společenství, tak i jakýkoli projev nenávisti (...) a vyzýváme všechny relevantní společenské faktory, aby se k odsouzení těchto vandalských činů připojily a vyjádřily podporu a ochranu svým spoluobčanům, příslušníkům našeho společenství,“ uvedl Kožemjakin.

Apeloval také na odpovědné úřady, aby „identifikovaly a potrestaly viníky v souladu se zákonem“.

Obdobné prohlášení vydal také starosta Sarajeva Abdulah Skaka, který zdůraznil kosmopolitní tradici města. „Sarajevané pěstovali bohatství rozličných kultur po dekády. Respekt mezi (jednotlivými) náboženstvími si Sarajevo uchovalo i v těch nejtěžších časech,“ cituje Skakův úřad server Balkan Insight. „Jsme přesvědčení, že takovéto činy nebudou v tomto městě nikdy vítány.“ 

Život a smrt Židů v Bosně 

Na území Bosny a Hercegoviny kdysi žila početná a prosperující židovská komunita s nesmírně pestrou historií. Utvářet ji začal konec 15. století, kdy do Bosny zamířil židovský exodus ze Španělska a Portugalska.

'Zavraždili jste mi syna. Spravedlnost pro Davida!' Podivná smrt mladíka otřásá Bosnou

Číst článek

Tyto sefardské Židy, jež z jejich dřívějšího domova vyhnala reconquista Iberského poloostrova, brzy doplnili příchozí z dalších oblastí tehdejší Osmanské říše a od sklonku 17. století také první Aškenázové z Uher. 

Židé hráli zásadní roli v životě Sarajeva až do začátku 40. let minulého století. Tehdy jim nacistická okupace a ustašovský režim Nezávislého státu Chorvatsko zasadily drtivou ránu, když skoro tři čtvrtiny přibližně 14tisícové židovské populace vyvraždily. Mnozí z těch 4000 lidí, kteří holokaust přežili, pak o půl století později uprchli před občanskou válkou.

Dnes v Bosně a Hercegovině žije jen zhruba tisícovka Židů, většina z nich ve větších městech jako právě Sarajevo nebo Tuzla, Banja Luka, Zenica a Mostar.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme