Brexitová dohoda od nového britského lídra? ,Jen iluze,‘ říká expert, který jednal o smlouvě CETA

Souboj o lídra britské Konzervativní strany a premiéra Spojeného království je v plném proudu. Jeden ze dvou kandidátů nahradí 24. července v čele země Theresu Mayovou. Oba zájemci o premiérské křeslo, Boris Johnson i Jeremy Hunt slibují: vyjednáme s Evropskou unií novou brexitovou dohodu. Je to reálné? A co by ji mohlo případně nahradit? Zahraniční zpravodaj Radiožurnálu se ptal ekonoma Jasona Langrishe.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci setrvání Velké Británie v Evropské unii před britským parlamentem

Kanadský ekonom Jason Langrish je jedním z architektů obchodní dohody CETA, smlouvy mezi Kanadou a Evropskou unií. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jasonem Langrishem

Kanadský ekonom Jason Langrish je jedním z architektů obchodní dohody CETA, smlouvy mezi Kanadou a Evropskou unií. O vývoji kolem brexitu míní, že EU nebude dělat další kompromisy, nemá pro to ani důvod.

„Oba kandidáti na premiéra slibují, že vyjednají novou smlouvu. To je ale čirá iluze. Pokud ovšem Boris Johnson nedisponuje nějakým zvláštním kouzlem, nebo neví něco, o čem my ostatní nemáme ani ponětí. Evropská unie dobře ví, že situace v britském parlamentu se od jara nezměnila a žádné z řešení brexitu tam nemá jasnou podporu,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.

Šance na tvrdý brexit je jedna ku milionu, tvrdí Boris Johnson. I tak na něj chce Británii připravit

Číst článek

Iluzorní představy

Podle Jasona Langrishe Evropská unie ani nemůže udělat Británii žádný ústupek. Potom by, podle něj, chtěli nějaké výhody všichni. Ví, o čem mluví, za kanadskou stranu vedl jednání o smlouvě CETA sedm let.

„První politická jednání začala už před dvaceti lety. Smlouvu máme, ale bude trvat ještě nejméně další dva roky, než bude platit v plné šíři. Představa politiků, že jakoukoliv obchodní dohodu vyjednají během krátké doby, je iluzorní,“ míní ekonom.

Smlouva CETA bývá někdy v Británii považována za model budoucích vztahů s Evropskou unií. Podle jednoho z jejích architektů ale není pro Spojené království dostačující.

„Se současným členstvím ve společném trhu nelze smlouva CETA srovnávat.  Ano, je to lepší varianta, než divoký brexit, ale společný trh rozhodně nenahradí,“ dodává.

Boris Johnson, favorit souboje o premiérské křeslo, mluví o tom, že si dovede představit divoký brexit ke konci října. Co by podle ekonoma Jasona Langrishe takový neřízený odchod z unie znamenal?

„Vlastně nevím. Nikdo nemá s podobnou situací zkušenost. Mohou přijít okamžitá cla nebo také nemusí. Britové říkají, že cla zavést nehodlají. Dobře, tak budou jen na jedné straně kanálu. Před koncem března si řada firem dělala zásoby zboží, brexit se nakonec odložil. Je velmi nepravděpodobné, že se budou dovozci znovu zásobit a kdyby tentokrát přece jen v říjnu divoký brexit nastal, přinese zdražení, výpadky v zásobování a zácpy na hranicích. Co dál se bude dít, to nedokážu říct,“ soudí ředitel Kanadsko-unijního kulatého stolu pro byznys, ekonom Jason Langrish.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme