Britové slaví výročí Československa výstavou známek

Pětaosmdesáté výročí založení samostatného Československa oslavili také krajané a jejich britští přátelé na pozvání českého velvyslance v Londýně Štefana Füleho a jeho paní přímo v budově velvyslanectví. Kromě skvělé recepce s kulinárními pochoutkami z osvědčené české kuchyně je v hlavním sále největší atrakcí filatelistická výstava, kterou u příležitosti tohoto výročí uspořádali členové Československé Filatelistické společnosti ve Velké Británii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus na známce

Václav Klaus na známce | Foto: Česká pošta

Československá filatelistická společnost ve Velké Británii má na 250 členů a je na ní zajímavé na příklad to, že z krajanů - starousedlíků zde žijících je mezi nimi jen hrstka, přesně řečeno dva, tedy spíš půl hrstky.

Jak mi vysvětlila předsedkyně, paní Lyndy Bosworthová, Společnost právě slaví kulaté výročí, 50 let od svého založení. Členy jsou tedy především Britové, ale také občané jiných zemí, na příklad šest jich žije v České republice a dva na Slovensku.

Exponáty na pětatřiceti panelech zdaleka nejsou jen poštovní známky s Masarykem, Benešem a Štefánikem. Výstava je tematická - jsou tam i pohlednice, obálky prvního dne a poutavý slovní doprovod u všech exponátů.

Britští návštěvníci měli největší zájem o secesní známky a pohlednice s výjevy od Alfonse Muchy, ale také o známky z doby exilové vlády v Londýně za druhé světové války.

Jedním z návštěvníků z České republiky byl spisovatel a nakladatel Martin Petiška, který mi o svých dojmech řekl: "Já si myslím, že je to takové báječné okno, které se otevřelo z Čech do do Británie a že ti, kdo toho okna nahlédnou, tak si mohou udělat tak krásnou představu, na jakou jenom mohli pomyslet tvůrci."

Jsou tam také věci staré, z doby od roku 1948, co si myslíte o těch věcech starších, kdy ještě něco jako Česko-slovensko neexistovalo?

"Já si myslím, že jsou zvlášť nutné. Poznal jsem jednoho Američana, který si myslel, že jsme vznikli v roce 1918. Takže když se tady dozvědí, že jsme národ s tisíciletou tradicí, tak je to pro nás cosi jako reklama."

Kurátorku slovanského oddělení Britské knihovny v Londýně paní Devanu Pavlíkovou zaujalo technické provedení expozice: "Mně se strašně líbí, jak pečlivě je to připravené, že by se za to nemuseli stydět ani filatelisté doma, natož to, že to je vytvořené Angličany, v jejich vlastní zemi. Ta šíře materiálu, který byli schopni dát dohromady a vystavit je úplně neuvěřitelná. Možná, že by stálo za to začít se zajímat o to, jestli by to bylo možné přivést do vlasti a ukazovat to z hlediska nejen filatelistického, ale taky z toho co dokážou Angličani udělat, když mají zájem o cizí zemi."

Zájemci v České republice mohou výstavu shlédnout někdy v příštím roce, přesné místo a datum ještě zbývá upřesnit. Expozice rozhodně stojí za to.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme