Britové uctili památku obětí atentátu v Súse. Minutu ticha drželi královna i Cameron

Minutou ticha si dnes obyvatelé Spojeného království připomněli britské oběti nedávného atentátu v tuniské Súse. Současně s tím sílí tlak, aby Británie dělala víc v boji proti Islámskému státu, zejména pak aby přenesla vzdušné útoky i na území Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. drží minutu ticha během své návštěvy University of Strathclyde v Glasgow | Zdroj: ČTK

Minutu ticha držela královna Alžběta II. a ve svém volebním okrsku i premiér David Cameron.

Na minutu se zastavila hra na dvorcích v All England Clubu, na řadě míst se zastavila veřejná doprava. U svých vozů stáli policisté a hasiči. Lidé se mlčky drželi za ruce na pláži v Súse, kde útočník před týdnem zabíjel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britové uctili památku obětí atentátu v Súse. O dnešním pietě i o sílícím tlaku na větší zapojení Británie do boje proti IS informoval zpravodaj Jiří Hošek

Asi nejdojemnější bylo setkání na stadionu fotbalového klubu Walsall, jehož tři fanoušky, členy téže rodiny, zabil v Tunisku atentátník.

Britská vláda velmi vážně uvažuje o tom rozšířit vzdušné útoky proti radikálům z Islámského státu i na území Sýrie.

Dosud se stroje Královského letectva soustředily na území Iráku, jehož vláda Brity o zásah požádala. Pro rozšíření úderů chyběla širší politická shoda a také panovala obava, že by údery mohly znamenat opětovné posílení režimu Bašára Asada v Sýrii.

Na minutu se zastavila i hra na dvorcích v All England Clubu | Foto: ČTK

Ve světle tuniského masakru se ale věci daly do pohybu. David Cameron zdůraznil, že Británie musí sáhnout skutečně po všech dostupných prostředcích, včetně rozdrcení Islámského státu v jeho srdci, a tedy v Sýrii.

Zastupující předsedkyně labouristů Harriet Harmanová dnes jasně signalizovala, že její strana je vládní návrh připravená podpořit.

„Nikdo nemůže pochybovat o tom, že Islámský stát je odporné hnutí. Nedávno jsme byli v Tunisku svědkem toho, čeho jsou tihle lidé schopní. Vidíme to každý den v Iráku a Sýrii. Jsme svědky jejich pokusu radikalizovat lidi v téhle zemi. Musíme udělat všechno pro to, abychom je zastavili. Nejen na mezinárodní úrovni, ale taky z hlediska britské vlády,“ prohlásila.

Premiérovi vadí používání názvu Islámský stát v médiích

Britská BBC se stala terčem kritiky kvůli používání termínu Islámský stát. Ohradil se sám David Cameron s tím, že barbarské hnutí páchající nevídané ukrutnosti není islámské a že to už vůbec není stát.

Podle Camerona by se měla používat zkratka ISIL, případně označení takzvaný Islámský stát nebo daíš, což je výraz z arabštiny. Premiér není sám, podpořilo ho v petici dalších 120 poslanců Dolní sněmovny.

Jenže lord Hall, generální ředitel BBC, požadavek odmítl s tím, že slovo daíš by bylo pejorativní a že BBC musí být férová taky k Islámskému státu. Tony Hall ale uznal, že se korporace bude snažit co nejčastěji mluvit o takzvaném Islámském státu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme