Britský tisk přijal odzbrojení IRA skepticky

Britské deníky přijaly zprávu o odzbrojení IRA chladně. Evropské listy komentují polské volby. Zákaz přijímání homosexuálních kněží do seminářů nebude dodržován tak přísně, píše americký tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Včerejší nadšení z odzbrojení Irské republikánské armády chladí britský deník Daily Telegraph. Kdykoliv se mluví o pokroku mírového procesu v Severním Irsku, jsme cyničtí. Za ta léta už k tomu máme důvod. Příliš často totiž slýcháme premiéra, kterému klepe historie na rameno a právě udělal dějinný krok, špičkuje list. Zatím se ale nic nezměnilo.

Už od začátku mírového procesu se tančí v Severním Irsku jakýsi tanec smrti. Ten má svá přesná pravidla, jako by je určil choreograf. Začne tím, že republikánská armáda poruší příměří. Tím, že vyloupí banku, ukradne tajné policejní dokumenty nebo spáchá brutální vraždu. Pak prohlásí, že s násilím skoncuje.

Tony Blair donutí britské politiky, aby mezi sebe přijali politické křídlo IRA, Sinn Fein. Jenže pak IRA zase spáchá nějakou ohavnost. A tak to jde pořád dokola. Včera také Tonymu Blairovi klepala historie na rameno. Ale nač ten spěch? Než přizveme Sinn Fein do parlamentu, měli bychom zjistit, jestli opravdu zničila všechny své zbraně, upozorňuje Daily Telegraph.

Evropské deníky komentují polské volby. Volební komise potvrdila vítězství pravicové strany Právo a spravedlnost. Za ní skončila Občanská platforma. Ruskému deníku Rossiskaja Gazeta se to ale moc nelíbí. Podle listu nemá Moskva s Varšavou v poslední době příliš dobré vztahy. Narušily je série vzájemných výtek. Vítězstvím pravice se situace rozhodně nezlepší.

Z nedobrých vztahů těží populisté na obou stranách. Vyvolávají nacionalismus. Přitom ani jedna z rozhádaných zemí zatím nejeví zájem vzájemné vztahy uspořádat, lituje Rossiskaja Gazeta.

Polská strana Právo a spravedlnost je směsicí prvků bavorské CSU a postkomunisticko-levičácké strany Linke PDS. Tak se o vítězovi nedělních polských voleb také vyjadřuje německý tisk. Více od berlínského zpravodaje Českého rozhlasu Davida Šťáhlavského.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Slovenský deník Pravda zasadil svůj komentář do širšího rámce. Evropou se žene hurikán korupce a smetl i Polsko, tvrdí list. Šestnáct let od pádu železné opony se střední Evropa nedokázala vypořádat s nekalým jednáním a podivnými smlouvami. Polsko se díky volbám snaží vybřednout z dvojího bahna: korupce a rozpadu politické scény, myslí si Pravda.

Zákaz přijímání homosexuálů do katolických seminářů rozebírá americký deník New York Times. Dokument určitě vyvolá další debaty o homosexualitě a katolictví, jedno je ale jisté už předem. Určitě to neznamená, že v seminářích žádní gayové nebudou. Když totiž Vatikán prohlásí: žádní homosexuálové, znamená to spíš: obecně si myslíme, že to není dobrá myšlenka, ale budeme dělat výjimky. To potvrzuje i koncepce italského práva, podle kterého se Vatikán řídí. Zákony jsou spíš ideje.

Zná to každý, kdo jezdil po italských ulicích. Italové tvrdí, že není zákon, který by postihoval všechny možné situace. To samozřejmě nejde na rozum nám, kteří chápeme zákony jako něco, co diktuje lidem, co mají dělat. Odpůrci nového nařízení tvrdí, že je jedno, jakou má kněz orientaci. Hlavní je, aby dodržoval celibát. Podle mnoha knězů je to ale naivní. V převážně mužském prostředí jsou totiž homosexuálové daleko zranitelnější. Teď navíc budou o své homosexualitě mluvit méně. To ale neznamená, že v seminářích nebudou, vysvětluje list New York Times.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme