Odklad brexitu je stále možný. Souhlas členských zemí stačí i v den plánovaného odchodu

S odkladem britského odchodu z Evropské unie mohou teoreticky ostatní členské země bloku souhlasit i třeba jen hodinu před původním termínem brexitu, tedy půlnocí z 29. na 30. března. Novinářům to v pondělí řekl vysoce postavený unijní diplomat, který ale zároveň zdůraznil, že sedmadvacítka si v této záležitosti přeje mít „jistotu co nejdříve“.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci brexitu protestují před Dolní sněmovnou britského parlamentu v Londýně. Zdroj: Reuters/HANNAH MCKAY | Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová o možnost odložit brexit velmi pravděpodobně požádá své partnery z ostatních zemí unie tento týden. Jakou přesně bude mít žádost podobu, ovšem závisí na politickém vývoji v britském parlamentu.

Dolní sněmovna by se měla v úterý či ve středu potřetí pokusit o schválení rozsáhlé smlouvy o spořádaném britském odchodu z Evropské unie. Pokud se Mayové podaří dokument prosadit, zřejmě své evropské partnery požádá o kratší „technický“ odklad brexitu kvůli potřebě přijmout v Británii související zákony. Nejčastěji je v této variantě uváděn odklad do počátku června, takže Britové už by na konci května nevolili své nové europoslance.

‚Je to ztráta času.‘ Pokud neprojde další brexitová dohoda, chce Corbyn vyvolat hlasování o důvěře

Číst článek

Jestliže smlouva v britské sněmovně neprojde, měla by Mayová žádat o delší odklad, což by kromě jiného zřejmě znamenalo nutnost uspořádat také v Británii eurovolby.

Rozhodnutí o odložení brexitu, které musí být podle článku 50 unijní smlouvy jednomyslné, se tak – pokud britská vláda o takový krok skutečně požádá – dá očekávat na summitu Evropské unie.

Jestliže ale Londýn z nějakého důvodu do summitu o odklad oficiálně nepožádá, může to podle vysoce postaveného unijního diplomata učinit i později. Státy by pak podle tohoto dobře informovaného představitele rozhodly písemně, mimořádný summit by kvůli tomu předseda Evropské rady Donald Tusk nesvolával. Politická diskuse o postoji k brexitovému dění tak jako tak bude tento čtvrtek či pátek na programu pravidelné unijní vrcholné schůzky.

Mayová stále usiluje o schválení dohody, její zástupce pohrozil poslancům dlouhým odkladem brexitu

Číst článek

Její přípravou se bude v úterý jako obvykle zabývat i ministerská Rada pro všeobecné záležitosti. K dispozici mají diplomaté právní rozbor generálního sekretariátu rady, který mimo jiné upozorňuje, že Británie bude muset s rozhodnutím členských zemí o své žádosti vyslovit souhlas.

Dokument, jehož přílohou je návrh textu o odkladu brexitu, také uvádí, že v souvislosti s eurovolbami a prvním jednáním nového europarlamentu by měl případný odklad brexitu skončit před 2. červnem, kdy by se měli noví europoslanci poprvé sejít na inaugurační schůzi. Upozorňuje také, že jednání o nové podobě vzájemných vztahů není možné vést s členskou zemí, dlouhodobý odklad brexitu by tedy takové rozhovory v zásadě výrazně zpozdil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme