Budeme respektovat politiku jedné Číny, slíbil Trump Si Ťin-pchingovi

Americký prezident Donald Trump poprvé mluvil po telefonu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Podle Bílého domu byl rozhovor srdečný a týkal se řady témat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump hovoří s Angelou Merkelovou po telefonu | Zdroj: Reuters

„Prezident Donald Trump na žádost prezidenta Si Ťin-pchinga souhlasil s tím, že bude respektovat politiku jedné Číny. Představitelé Spojených států a Číny hodlají vést diskuse a vyjednávání o různých otázkách vzájemného zájmu," uvedl Bílý dům.

Koncem loňského roku Donald Trump v Číně vyvolal pobouření kvůli telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a světové politiky od jednání s tchajwanskými představiteli odrazuje.

Trump v prosinci zároveň naznačil, že by Spojené státy politiku jedné Číny v budoucnosti nemusely respektovat.

Americký prezident telefonoval se Si Ťin-pchingem několik hodin před setkáním s japonským premiérem Šinzóem Abem. Během své předvolební kampaně Japonsko stejně jako Čínu kritizoval za to, že oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme