Bush nevyloučil uzavření Guantánama

Americký prezident George Bush ponechal otevřenou možnost uzavření věznice na základně Guantánamo na Kubě. Zároveň ale obhajoval zadržování lidí podezřelých z terorismu na Guantánamu snahou získat od nich důležité informace. Prohlášení předcházela ostrá kritika bývalého prezidenta Jimmyho Cartera a několika senátorů, kteří ke zrušení věznice vyzvali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Na otázku televize Fox News, zda hodlá vezení na Guantánamu zavřít, prezident Bush odpověděl, že jeho vláda zkoumá všechny možnosti, aby co nejlépe naplnila svůj záměr chránit Ameriku.

Bushova nejednoznačná odpověď je překvapující. Ministr obrany Donald Rumsfeld během návštěvy Norska totiž jednoznačně prohlásil, že americká vláda o zavření Guantánama neuvažuje. Vojenské vězení označil za profesionální a humánní.

Ve věznici je asi 540 lidí zadržených především v Afghánistánu a Pákistánu koncem roku 2001 a začátkem roku 2002. Většina jich je držena bez obvinění a bez přístupu k advokátům. Bushova vláda je označuje za "nepřátelské bojovníky", nikoli za válečné zajatce a tvrdí, že se na ně proto nevztahují ženevské konvence.

Někdejší americký prezident a nositel Nobelovy ceny míru James Carter v úterý prohlásil, že uzavření věznice na Guantánamu by ukázalo, že Spojeným státům záleží na lidských právech v době, kdy reputace USA ve světě utrpěla. Důvodem jsou zprávy o týrání vězňů právě na Guantánamu, ale i v Iráku a Afghánistánu.

Organizace Amnesty International dokonce označila Guantanámo za novodobý gulag. Bush to dnes opět odmítl. "Je prostě absurdní srovnávat Guantánamo a sovětský gulag," řekl a dodal, že s vězni je nakládáno podle mezinárodních standardů a všechny zprávy o zneužívání jsou plně vyšetřeny.

Stejně tak hájil zadržování lidí podezřelých z terorismu. "Je v zájmu naší země, abychom se dozvěděli hodně o těchto lidech, kteří jsou stále ve vazbě, protože se stále snažíme zjistit, jak lépe chránit naší zemi," prohlásil Bush. "Nechceme pustit někoho, kdo se vrátí a ublíží nám," dodal.

Další skandál vyvolal článek týdeníku Newsweek, podle něhož američtí strážci na Guantánamu znesvětili Korán. Při protestech, které v Afghánistánu tento článek vyvolal, přišlo o život nejméně 16 osob. Časopis poté svou zprávu označil za nepodloženou a stornoval ji. Pentagon už ale několik případů nevhodného zacházení s Koránem ve věznici přiznal.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme