Bush uctil památku mrtvých vojáků v Iráku a Afghánistánu

Památku tisícovky amerických vojáků, kteří zahynuli v Iráku a Afghánistánu, včera uctil prezident Spojených států George Bush. Stalo se tak u příležitosti tradičního květnového Dne vzpomínek USA, věnovaného památce vlastních padlých vojáků. "Spojené státy se vždy vydávaly válčit nerady, protože známe cenu války. A válka proti terorismu, kterou dnes vedeme, si žádá velké oběti," prohlásil Bush po položení věnce u hrobu neznámého vojína na hřbitově ve virginském Arlingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Paul Bremer | Foto: Bílý dům

Ocenil statečnost vojáků, která podle něj zvyšuje bezpečnost USA. Se zjevným dojetím hovořil o některých nedávno zabitých vojácích v Iráku a Afghánistánu. "Mami, odjíždím, protože věřím v to, co dělám. Pokud se nevrátím, potkáme se na nějakém lepším místě," četl prezident z dopisu seržanta Michaela Stacka za přítomnosti svého ministra obrany Donalda Rumsfelda.

Od zahájení války v Iráku loni v březnu přišlo v této arabské zemi o život přes 800 příslušníků armády USA. V Afghánistánu od začátku operací na podzim 2001 krátce po atentátech 11. září zemřelo podle oficiálních statistik 122 amerických vojáků.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme