Česko-slovenský prapor na cestě do Kosova

Do jihosrbské provincie Kosovo míří první část 1. česko-slovenského praporu KFOR. Pět stovek vojáků tam nahradí příslušníky 11. průzkumné roty, kteří se budou vracet příští týden. Jednotka je složena ze čtyř stovek českých příslušníků mechanizované brigády z Kroměříže a stovky vojáků ze slovenského Martina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci na letišti | Foto: David Veis

Vojáci 1. česko-slovenského praporu se na plnění úkolů v mírové misi KFOR připravovali na českokrumlovské výcvikové základně mírových sil a v nedalekém vojenském výcvikovém prostoru Boletice.

"Měli bychom být garantem bezpečného prostředí pro všechna etnika", řekl Radiožurnálu před odletem do místa působení velitel praporu Lubomír Frk. K hlavním úkolům jeho podřízených bude patřit monitorování hranice mezi Kosovem a Srbskem, podpora dočasné správy vytvořené OSN, ochrana srbské menšiny v prostoru Sekirača a také podpora vládních a nevládních organizací v humanitárních aktivitách. Dva nové úkoly Češi společně se Slováky převezmou po britské armádě. Půjde o zabezpečení oficiálního přechodu na kosovsko-srbské hranici a dohled nad transformací bývalé Albánské osvobozenecké armády do podoby Kosovského ochranného sboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Frk o úkolech praporu

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme