Češi mohou od pátku přijet do Chorvatska bez omezení. Namísto rezervace stačí vyplnit formulář

Chorvatsko ještě před nadcházejícím víkendem otevře své hranice pro občany deseti zemí Evropské unie. Nebude už od nich vyžadovat ani prokázání vlastnictví nemovitosti nebo plavidla, ani rezervaci ubytování. Každý cestující bude muset vyplnit dotazník s osobními údaji a uvést mail a telefon, na kterém bude možné ho kontaktovat. Do skupiny zemí, pro které se Chorvatsko od pátku plně otevírá, patří i Česko.

Záhřeb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice do Splitu. Po dálnici můžete jet maximálně 130 kilometrů v hodině a chorvatský autoklub doporučuje nesnažit se dojíždět z Česka k moři až nadoraz a v případě známek únavy si odpočinout.

Do Chorvatska budou moci v nejbližší době odcestovat také Slováci, Poláci nebo Němci. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kromě Čechů a Slováků jsou mezi těmi, kdo mohou volně překračovat chorvatské hranice, i obyvatelé Polska, Německa, tří pobaltských republik a také Slovinska, Maďarska a Rakouska. Podle chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče to umožňuje mírná epidemiologická situace.

Dovolená podle barev na semaforu. Do červené můžete jen na vlastní riziko, varuje náměstek Smolek

Číst článek

Ministr vnitra Davor Božinović upřesnil, že každý občan těchto zemí musí na hranici odevzdat vyplněný formulář, ve kterém uvede svoji e-mailovou adresu a telefonní číslo. Vypisováním se nemusí zdržovat na hranici. Dotazník je v angličtině a chorvatštině k dispozici na stránkách ministerstva. Podle resortu je dobré mít ho vyplněný už před příjezdem.

Týdny jednání

Vyjednávání představitelů chorvatské a české vlády o možnosti dovolené u Jaderského moře začala v půlce dubna. Chorvatský štáb civilní obrany přitom do té doby podával opačné informace. Chorvatsko podle něj neuvažovalo o otevření leteckých nebo pozemních koridorů pro turisty ze zemí méně postižených nákazou novým koronavirem.  

„Mluvil jsem s kolegou Andrejem Babišem a domluvili jsme se, že ministři turistiky navrhnou přijatelný model příjezdu českých turistů do Chorvatska,“ napsal 17. dubna na twitter chorvatský premiér po telefonátu se svým českým protějškem Andrejem Babišem z hnutí ANO.

„O české turisty je velký zájem, protože jsme bráni jako země s malým rizikem nákazy,“ vysvětlil pro Radiožurnál k otevírání hranic náměstek ministerstva zahraničí Martin Smolek.

„Jsem přesvědčen, že letní dovolená na Jadranu není iluzí,“ ujistil dříve i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O možnosti letního vycestování nyní Česko jedná také s Řeckem nebo Bulharskem.

Pavel Novák, Petr Král, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme