Čína a Jižní Korea se přou o špiony

Čína zaujímá tvrdší přístup k jihokorejským špionům. Peking po více než ročním vězení totiž propustil agenta Jižní Koreje, který byl vloni odsouzen za získávání tajných informací o jaderném programu režimu Kim Čong-ila. Jihokorejská média v této souvislosti poukazují na nepsaná pravidla, podle kterých bývá odhalený špion vyhoštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Major Cho byl odhalen vloni v červenci poté, co se v městě Šen-jang na severovýchodě Číny pokoušel od důstojníka Lidové armády získat informace o nukleárních zbraních Severní Koreje i jejím raketovém programu.

Za tyto údaje podle jihokorejských médií zaplatil desítky tisíc dolarů. Soud ho následně poslal za špionáž na tři roky za mříže a před vězením ho neochránila ani intervence Soulu. Jihokorejský tajný agent si tak odseděl 14 měsíců, než byl propuštěn.

Pozorovatelé v této souvislosti poukazují na to, že major Cho byl zadržen v době rostoucího napětí v regionu po uskutečnění druhé jaderné zkoušky KLDR, právě proto nebyl okamžitě vyhoštěn,jak bývá zvykem.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme