Číňané po zatčení finanční šéfky Huawei zadrželi 13 Kanaďanů. Některé už propustili

Třináct kanadských občanů bylo podle kanadské vlády zadrženo v Číně od začátku prosince, kdy byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Informovala o tom agentura Reuters.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová | Foto: Alexander Bibik | Zdroj: Reuters

„Ministerstvo zahraničí ví o 13 kanadských občanech, kteří byli od 1. prosince 2018 zadrženi na území Číny, bez oblasti Hongkongu. Můžeme potvrdit, že osm z nich bylo již propuštěno,“ sdělila kanadská vláda v prohlášení vydaném ve čtvrtek. Komuniké neupřesňuje, s jakými obviněními byli dotyční zadrženi.

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku Huawei. USA ji obviňují z porušování protiíránských sankcí

Číst článek

Před čtvrtečním prohlášením kanadské vlády bylo veřejně oznámeno zadržení pouze tří Kanaďanů, píše Reuters. Peking potvrdil, že drží ve vazbě kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Mezi 13 zadrženými byla také kanadská učitelka angličtiny Sarah McIverová, jíž byl udělen administrativní trest za to, že v zemi nelegálně pracovala. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Napětí ve vztazích mezi Kanadou a Čínou se stupňuje od 1. prosince, kdy byla v kanadském Vancouveru na žádost Spojených států zadržena finanční šéfka Huawei Meng Wan-čou.

Čína zadržela kanadského diplomata. Spekuluje se o odvetě za zatčení šéfky Huawei

Číst článek

Kanadská vláda od té doby několikrát zopakovala, že nevidí žádnou zřetelnou souvislost mezi zadržením Meng a zatýkáním Kanaďanů v Číně. Podle západních diplomatů v Pekingu jsou ale tyto kroky evidentní odvetou čínských úřadů. 

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zopakovalo varování pro občany Spojených států, kteří se pohybují v Číně. Vyzvalo je, aby dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti se „svévolným prosazováním místních zákonů“ a zvýšeným diplomatickým napětím, které vyvolalo zatčení představitelky čínské technologické firmy v Kanadě.

Nejmenovaný představitel kanadské vlády prohlásil, že různá obvinění z porušení zákona řeší v současné době s čínskými úřady na 200 Kanaďanů.

USA chce potlačit expanzi Huawei, tvrdí Čína po zadržení ředitelky firmy v Kanadě

Číst článek

Tento počet podle něj zůstává v posledních letech relativně stabilní. Pro srovnání – téměř 900 Kanaďanů čelí spravedlnosti ve Spojených státech, dodal. Zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě Peking ostře odsoudil.

Meng byla v Kanadě zadržena na žádost USA, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud 11. prosince Meng propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (asi 170 milionů Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme