Číňané oslavují svátek středu podzimu. Na jeho počest jedí tradiční kulaté koláčky

V čínských ulicích dnes tančí ohniví draci, svítí lampiony a lidé jí koláče. Slaví se totiž druhý největší svátek - svátek středu podzimu nebo také svátek měsíčních koláčů. Podle tamního lunárního kalendáře na dnešek připadá nejjasnější úplněk, se kterým údajně odchází i léto.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíční koláče jsou typickou čínskou pochoutka nadcházejících svátků Středu podzimu

Měsíční koláče jsou typickou čínskou pochoutka nadcházejících svátků Středu podzimu | Foto: Kateřina Procházková

Kulatý měsíc mají Číňané na stole právě v podobě měsíčních koláčků, které jsou v těchto dnech tradiční pochoutkou.

Prodávají se s nejrůznějšími náplněmi, například ze sladkých fazolí, lotosu a zeleného čaje. Plněny bývají i kachními vejci nebo rybami, moderní varianty jsou pak třeba čokoládové nebo zmrzlinové.

Druhů je mnoho, stejně tak i pověstí, které se k svátku vážou. Podle jedné z nich lidé oslavují měsíc, protože na něm žije princezna Čchang´e.

„Podle pověsti princeznu Čchang´e a jejího muže bohové rozdělili. Za to, že Čchang´e vypila manželovi nápoj nesmrtelnosti, musí žít na měsíci. Pár se tak může setkat pouze jednou za rok a to právě v době svátku středu podzimu,“ vysvětluje jedna z místních.

Romantický příběh dodnes čínští rodiče vypráví dětem a společně sledují měsíc, na kterém by se krásná Čchang´e mohla večer objevit.

Kateřina Procházková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme