Číňané oslavují svátek středu podzimu. Na jeho počest jedí tradiční kulaté koláčky
V čínských ulicích dnes tančí ohniví draci, svítí lampiony a lidé jí koláče. Slaví se totiž druhý největší svátek - svátek středu podzimu nebo také svátek měsíčních koláčů. Podle tamního lunárního kalendáře na dnešek připadá nejjasnější úplněk, se kterým údajně odchází i léto.
Kulatý měsíc mají Číňané na stole právě v podobě měsíčních koláčků, které jsou v těchto dnech tradiční pochoutkou.
Prodávají se s nejrůznějšími náplněmi, například ze sladkých fazolí, lotosu a zeleného čaje. Plněny bývají i kachními vejci nebo rybami, moderní varianty jsou pak třeba čokoládové nebo zmrzlinové.
Druhů je mnoho, stejně tak i pověstí, které se k svátku vážou. Podle jedné z nich lidé oslavují měsíc, protože na něm žije princezna Čchang´e.
„Podle pověsti princeznu Čchang´e a jejího muže bohové rozdělili. Za to, že Čchang´e vypila manželovi nápoj nesmrtelnosti, musí žít na měsíci. Pár se tak může setkat pouze jednou za rok a to právě v době svátku středu podzimu,“ vysvětluje jedna z místních.
Romantický příběh dodnes čínští rodiče vypráví dětem a společně sledují měsíc, na kterém by se krásná Čchang´e mohla večer objevit.