Čínské hlavní město se dusí, pomoci mají investice za stovky miliard

Sto miliard jüanů, tedy asi 320 miliard korun, chce Čína investovat do zlepšení ovzduší v Pekingu. Jeho stav je totiž alarmující a obyvatelé čínského hlavního města si o modré obloze často mohou nechat jen zdát. Mnozí lidé včetně cizinců proto uvažují o odstěhování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking dusí smog | Zdroj: Reuters

Během příštích tří let chce Čína postavit na pět desítek čističek vody, dále pět spaloven odpadu a nově vybuduje či zmodernizuje na 1300 kilometrů odpadního potrubí.

Zaměřit se také hodlá na ilegální výstavbu a zabírání půdy. Právě pokračující boom ve stavebnictví, mnohdy navíc bez povolení a kontroly, je jedním z příčin, proč je ve vzduchu tolik polétavého prachu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plán čínské vlády na vyčištění Pekingu přiblížil Robert Mikoláš

Úřady dokonce slibují zveřejnění takzvaných černých staveb a jejich zbourání, a to už příští rok.

Peking sliboval před konáním letních olympijských her v roce 2008, že nad hlavním městem bude jen modrá obloha. To se sice podařilo, ale jen díky drastickému omezení provozu v továrnách a dalším opatřením. Od té doby se situace mění k horšímu.

Na vině je hlavně automobilová doprava - dnes v Pekingu jezdí přes pět milionů aut a i přes nová omezení jich přibývá dalších 240 tisíc ročně. Velkým problémem je polétavý prach, jehož koncentrace v ovzduší i čtyřicetkrát přesahuje limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací.

Lékaři kvůli tomu zaznamenávají velký nárůst nemocí dýchacích cest, dochází k omezení pohybu dětí, ale i dospělých a podobně. Čínské úřady také často skutečný stav zatajovaly a dlouho byla vlastně jediným zdrojem informací americká ambasáda, která má svůj vlastní monitorovací systém.

Peníze půjdou ze státního rozpočtu

Finanční prostředky na zlepšení ovzduší v hlavním městě půjdou ze státního rozpočtu. Starosta Pekingu Wang An-šun ale apeluje na vládu, aby se na těchto obřích investicích podíleli i soukromí podnikatelé.

V každém případě je stav ovzduší v čínské metropoli neúnosný, od začátku letošního roku ho dokonce oficiální místa označují za nebezpečný a rizikový a veřejnost obviňuje vládní představitele z nečinnosti.

Tím spíš, když nejvyšší straničtí funkcionáři dýchají čistý a zdravý vzduch, přestože jsou také v Pekingu. Ve svém sídle vedle Zakázaného města totiž mají ty nejlepší čističky vzduchu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme