Čínské hlavní město se dusí, pomoci mají investice za stovky miliard
Sto miliard jüanů, tedy asi 320 miliard korun, chce Čína investovat do zlepšení ovzduší v Pekingu. Jeho stav je totiž alarmující a obyvatelé čínského hlavního města si o modré obloze často mohou nechat jen zdát. Mnozí lidé včetně cizinců proto uvažují o odstěhování.
Během příštích tří let chce Čína postavit na pět desítek čističek vody, dále pět spaloven odpadu a nově vybuduje či zmodernizuje na 1300 kilometrů odpadního potrubí.
Zaměřit se také hodlá na ilegální výstavbu a zabírání půdy. Právě pokračující boom ve stavebnictví, mnohdy navíc bez povolení a kontroly, je jedním z příčin, proč je ve vzduchu tolik polétavého prachu.
Úřady dokonce slibují zveřejnění takzvaných černých staveb a jejich zbourání, a to už příští rok.
Peking sliboval před konáním letních olympijských her v roce 2008, že nad hlavním městem bude jen modrá obloha. To se sice podařilo, ale jen díky drastickému omezení provozu v továrnách a dalším opatřením. Od té doby se situace mění k horšímu.
Na vině je hlavně automobilová doprava - dnes v Pekingu jezdí přes pět milionů aut a i přes nová omezení jich přibývá dalších 240 tisíc ročně. Velkým problémem je polétavý prach, jehož koncentrace v ovzduší i čtyřicetkrát přesahuje limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací.
Lékaři kvůli tomu zaznamenávají velký nárůst nemocí dýchacích cest, dochází k omezení pohybu dětí, ale i dospělých a podobně. Čínské úřady také často skutečný stav zatajovaly a dlouho byla vlastně jediným zdrojem informací americká ambasáda, která má svůj vlastní monitorovací systém.
Peníze půjdou ze státního rozpočtu
Finanční prostředky na zlepšení ovzduší v hlavním městě půjdou ze státního rozpočtu. Starosta Pekingu Wang An-šun ale apeluje na vládu, aby se na těchto obřích investicích podíleli i soukromí podnikatelé.
V každém případě je stav ovzduší v čínské metropoli neúnosný, od začátku letošního roku ho dokonce oficiální místa označují za nebezpečný a rizikový a veřejnost obviňuje vládní představitele z nečinnosti.
Tím spíš, když nejvyšší straničtí funkcionáři dýchají čistý a zdravý vzduch, přestože jsou také v Pekingu. Ve svém sídle vedle Zakázaného města totiž mají ty nejlepší čističky vzduchu.