Co se stalo v českých Lidicích, mladá německá generace netuší

Joachim Gauck dnes jako vůbec první německý prezident navštíví Lidice. Navazuje tak na dopis Václavu Klausovi k 70. výročí vyhlazení této středočeské obce, kde napsal: „Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem.“ Zpravodajka Českého rozhlasu zjišťovala, co o místě největšího nacistického masakru českého obyvatelstva ví současná mladá německá generace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Lidice

Památník Lidice | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Ve středisku Topografie teroru si návštěvníci prohlížejí fotografie hlavních strůjců nacistického zla, dokumenty o zločinech v dobách třetí říše.

Expozice na místě někdejší hlavní centrály gestapa a SS vydává svědectví i o nacistických represáliích ve státech obsazených Německem.

Jeden z panelů připomíná vyvraždění Lidic. „Nikdy jsem o tom neslyšela,“ říká mi studentka informatiky. Ví, že byla taková místa, ale o lidické tragédii slyší poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

S německými studenty v Berlíně mluvila německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

O patro níž pod expozicí se nachází velká knihovna. Akademický rok v Německu zatím nezačal, takže studentů tu je jak šafránu. Jedna z dívek má na stole spoustu knih, většina je věnovaná Heydrichovi. Má ponětí, jak souvisí lidická tragédie s atentátem na Heydricha?

„Vůbec ne. Jak že se ta vesnice jmenuje?“ ptá se a vysvětluje, že se momentálně zabývá rolí nacistické policie v Braniborsku.

Student historie Ivan, který si přivydělává jako průvodce, čeká na skupinu turistů. O masakru v Lidicích se učil už ve škole, kterou ale absolvoval ještě v Rusku, v Německu žije teprve v posledních letech.

Je to pro nás pocta, říká o návštěvě prezidenta Gaucka starostka Lidic

Číst článek

„Po atentátu na Heydricha došlo k vypálení dvou vesnic, mám dojem, že to bylo v roce 1942,“ správně odpovídá a diví se, že mnou oslovení studenti o Lidicích neměli tušení.

Sám se přesvědčil, že o nacismu se v Německu hodně diskutuje: „Podle mne není žádná jiná země, která by své dějiny, svou minulost, tak zpracovala jako Němci. Samozřejmě to chvíli trvalo. Ale dnes dělají strašně moc proto, aby se za svou minulost omluvili.“

Nejprve omluva, nyní návštěva. První německý prezident míří do Lidic

Číst článek

To, že prezident Gauck navštíví Lidice a setká se i s těmi, kteří nacistický teror přežili, považuje pětadvacetiletý doktorand z Humboldtovy univerzity Ivan za velmi dobré gesto. A diví se, že žádný německý prezident v Lidicích dosud nebyl.

„Je to trochu pozdě, ale těžko říct, nic o tom nevím, ale rozhodně je to pozdě,“ říká.

Do Česka přijíždí bojovník za svobodu, německý prezident Joachim Gauck

Číst článek

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme