Brazílie 4:1 Jižní Korea

Demonstrace v Pobřeží slonoviny mají nový obsah

Stoupenci bývalého premiéra Pobřeží slonoviny Alassaneho Ouattary, kteří považují nedělní prezidentské volby za neprávoplatné, dnes od ranních hodin demonstrují v několika čtvrtích ekonomické metropole Abidžanu a požadují uspořádání nových voleb. Ouattara nesměl ve volbách kandidovat kvůli svému údajně nejasnému původu a protože podle volební komise používal občanství Burkina Fasa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V severní čtvrti Abobo vyšli demonstranti do ulic dokonce ještě před skončením zákazu nočního vycházení (6:00), zapalovali pneumatiky a budovali barikády. Manifestace stoupenců bývalého premiéra se konaly také ve městě Cocody ve střední části této západoafrické země.

Podle očitých svědků mezi stoupenci Ouattary a přívrženci vítěze voleb, socialisty Laurenta Gbagba, došlo k několika potyčkám. Demonstranti se dostali také do střetů s policisty, kteří se pokusili rozehnat dav slzným plynem.

Z Abidžanu dnes téměř zmizel dopravní ruch a obyvatelé v podstatě ignorují výzvy vlády, aby se vrátili do práce. "Lidé zůstávají doma, protože se bojí zločinců a RDR (Ouattarovo Sdružení republikánů)," vysvětlil jeden z nedemonstrujících mužů na ulici v centru města.

Bývalý premiér dnes oznámil, že jeho příznivci budou demonstrovat tak dlouho, dokud nebudou vyhlášeny nové volby. Tvrdil, že občané hlasovali proti vojenskému vládci Robertu Gueiovi a nikoliv pro Laurenta Gbagba.

Stoupenci nově zvoleného prezidenta svými protestními akcemi ve středu donutili generála Gueie, který se samozvaně prohlašoval za vítěze voleb, aby i s rodinou opustil zemi. Guei s manželkou a dětmi je podle dostupných informací od středy v Beninu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme