‚Dodávka byla malá, tak jsme si udělali řidičák a koupili kamion.‘ Do Charkova dorazila česká pomoc

Do ukrajinského Charkova doputovala další zásilka s humanitární pomocí, tentokrát z nemocničního holdingu v Českých Budějovicích. Kamion naložený polohovacími postelemi, matracemi a stolky dovezla do dvou zdravotnických zařízení humanitární organizace Koridor UA. Zástupce nemocnice byl nadšený, protože do Charkova se mnohým nechce. Matouš Bláha z Koridor UA si ale kvůli pomoci udělal i řidičský průkaz na kamion a do Charkova jel již několikrát.

Od zpravodaje z místa Charkov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než 70 postelí spolu s dalšími věcmi vypadá jako malá zásilka, ale rozebrané to zabere plný kamion a je s tím mnoho práce při vykládání. 

Přehrát

00:00 / 00:00

„Už jsme tu párkrát byli, máme tady kamarády. Kdyby se tu dělo něco hroznýho, tak to asi budeme vědět předem a třeba počkáme,“ říká ředitel a řidič humanitární organizace Koridor UA o pomoci pro Charkov

„Tady na Ukrajině vidíme, že občas to zařízení je opravdu zastaralé i víc než 50 let. Takže české vyřazené postele, případně i 20 let staré operační sály, to je přesně ta technika, kterou se tady dneska operuje a ti doktoři s tím umějí. Takže si myslím, že se to krásně do sebe sedá, že si to rozumí,“ říká ředitel humanitární organizace Koridor UA Matouš Bláha.

„Já se moc v životě neptám na to, jestli mě ty věci baví, nebo ne, ale jestli jsou možné uskutečnit, nebo ne. Takže možná bychom to i měli dělat,“ pokračuje Bláha.

Zástupce ředitele nemocnice Marmut Biglava je rád nejen za pomoc, ale i za to, že ji někdo přivezl. Podle něj se do Charkova bojí lidé jezdit, a to třeba i Ukrajinci z Kyjeva.

Česko pomáhá Ukrajincům v návratu do vlasti, uhradí jim jízdenky či cestu sanitkou

Číst článek

„My se nebojíme. Už jsme tu párkrát byli, máme tady kamarády. Kdyby se tu dělo něco hrozného, tak to asi budeme vědět předem a třeba počkáme,“ reaguje Matouš Bláha.

Ten je zároveň i i řidičem kamionu, který přijel do Charkova. Řidičský průkaz si udělal právě kvůli tomu, aby mohl jezdit s humanitární pomocí na Ukrajinu. „Dodávka byla prostě malá, tak jsme si udělali řidičák a koupili jsme kamion,“ vysvětluje.

Matouš Bláha odhaduje, že za dva roky války dokázala jeho organizace získat a dovést na Ukrajinu zhruba tisíc tun materiálu.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme