Do Kábulu dorazil první humanitární konvoj

Do afghánské metropole Kábulu dnes dorazil první konvoj s humanitární pomocí od útoků v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. OSN tehdy stáhla z Afghánistánu své zahraniční pracovníky. Jak dnes Českému rozhlasu v Pešaváru řekl mluvčí organizace Světový program pro výživu Michael Huggins, do Kábulu už dorazila více jak polovina z předpokládané potravinové pomoci pro následující tři dny - přibližně 500 tun mouky. Žádný vůz zatím nebyl vládnoucím hnutím Taliban zabaven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní automobily se základními potravinami střeží při cestě pákistánská soukromá bezpečnostní služba. Další pomoc od Světového programu pro výživu směřuje do nedávno vybudovaného uprchlického tábora v pákistánské Kvétě a odtud také do sousedního Afghanistánu. Michael Huggins věří, že dříve než začne v Afghanistánu válečný konflikt nebo než napadne sníh, budou mít Afghánci alespoň minimální zásoby základních potravin. Dodávky potravin do hladovějícího Afghánistánu budou pokračovat i nadále. Další zásoby jsou už připraveny v sousedním Turkmenistánu a Tádžikistánu.

Zástupci části afghánské opozice se dohodli na vzniku Rady pro sjednocení země. Vyplynulo to z jednání aliance severu s bývalým afghánským králem Muhhamadem Záhirem Šáhem v Římě. Po několika dnech rozhovorů se vojenští a političtí zástupci Severní aliance bojující proti režimu Talibanu dohodli na vytvoření Rady pro národní jednotu Afghanistánu. Rada bude mít za úkol svolat velké shromáždění, které zvolí hlavu státu a provizorní vládu po pádu současného kábulského režimu. Ve shromáždění budou zastoupeny všechny afghánské síly a etnika včetně zástupců Talibanu, kteří se neprovinili krvavými zločiny.

Aliance severu, které přislíbil pomoc i Teherán, očekává nyní posporu Spojených států, kterým hodlá pomoci dopadnout osoby nesoucí odpovědnost za atentáty z 11. září. Současně však nehodlá akceptovat útoky na nevinné afghánské obyvatelstvo. Aliance však představujue poze část opozice Talibanu, kterou USA podpoří.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme