Do Normandie se sjíždějí váleční veteráni a státníci. Dorazili i zástupci vojenského klubu z Olomouce

V Normandii naplno odstartovaly oslavy 80. výročí vylodění spojenců. Účastní se jich více než 200 veteránů a pamětníků bojů i přes 20 lídrů z celého světa včetně prezidentů Spojených států, Ukrajiny i České republiky. Na západní pobřeží Francie přijeli i zástupci vojenského klubu z Olomouce. Utábořili se nedaleko pláže Utah, kde se před 80 lety vylodili američtí vojáci.

pláž Utah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Veteran MIlitary Vehicles Olomouc

Členové Veteran MIlitary Vehicles Olomouc | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Členové klubu přijeli do Francie s jeepy, spí ve vojenském stanu ve vojenských spacácích a mají uniformy. „My se snažíme napodobit ten život, co nejvíc to jde. Snažíme se pochopit, co vojáci zažívali a co měli za prostředky. Je to poměrně reálná zkušenost,“ popisuje předseda olomouckého vojenského klubu Tomáš Chorý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Baluchy

Pro oslavy si vybrali devadesátou pěší americkou kolonu. „Vybrali jsme si ji, protože to byla divize, jejíž části se vylodily 6. června na pláži Utah. Jsme tady kousek od ní. Divize potom postupovala a skončila v Čechách jako první jednotka. Na české území vstoupily její části 16. dubna,“ říká Chorý. 

Někteří členové olomouckého vojenského klubu jezdí do Normandie už 30 let a shodují se na tom, že se si operaci Overlord rok co rok připomíná stále víc lidí. Proměnil se také podle nich přístup organizátorů a účastníků k Němcům.

„Zažili jsme několik situací, kdy tehdy někam přijelo německé auto, tak ho německá policie vyhnala. Píšťalkami, poměrně brutálně z těch míst, to už se dneska změnilo. Snaha o usmíření je evidentní,“ vzpomíná na 90. léta Chorý.

Letošní kulaté výročí vylodění spojeneckých armád si přímo na pláži Omaha vedle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského krále Karla III. Připomene také německý kancléř Olaf Scholz.

Milan z olomouckého vojenského klubu | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme